Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama


Gost

#101

2013-10-29 19:29

Samo napred.

Gost

#102

2013-10-29 22:02

tako je, napokon da se nesto preduzme povodom mastera.
Pera

#103 Ma kakva peticija

2013-10-29 22:09

Ma nemoj, pa ne može svakakvi da predaju deci bre ALOOO ma treba da uvedu 10 godina studija i priprema i konstantnog praćenja psihologa pa onda da se odobri nekome da bude predavač a ne da svakakvi majmuni predaju i uče nam decu. Studirao 15 godina 3 godine više škole i sad oće da predaje da bude profa, ma kako da ne.

More treba da uvedu da profe moraju da polažu ispite svake godine zajedno sa učenicima plus da moraju da upgrade-uju non stop znanje kako da poboljšaju kvalitet nastave i da deca bojle kapiraju a ne naučili jednu lekciju i 40 godina pričaju isto sve isti šablon i niko ne razume osim njega.

Efektivno rade 4 od 12 meseci i još oće sad i sa višom da predaju… zato i jesmo tu gde smo

Gost

#104

2013-10-29 22:17

Nemam nameru zavrsavati mster i davati pare drzavi...nemamo posla i bez mastera a sa njim cemo ga kao i imati....
Dušan Spasić
Autor peticije

#105 Re: Ma kakva peticija

2013-10-29 22:21

#103: Pera - Ma kakva peticija

Kao prvo, ne razumete suštinu peticije. Ovde se ne radi o osobama koje imaju trogodišnje više škole, već o diplomiranim licima sa četvorogodišnjim kojima je ugroženo pravo na zaposlenje zbog besmislenog zakona. Slažem se da treba pojačati psihološke provere u prosveti, ali Vi previše banalizujete stanje u ovoj oblasti.  A što se tiče "upgrade-ovanja" znanja - srpski rečeno unapređivanja - za prosvetne radnike su obavezni stručni seminari. Što se tiče dečjeg "kapiranje" -shvatanja gradiva za to su odgovorni i roditelji koji su srušili integritet profesora kao nosioca znanja te su u svoju decu usadili misao da nastavnici i profesori ništa ne znaju i da predaju jedno te isto. Ponovo ponavljam peticija se bori za prava lica sa visokom stručnom spremom, tj. lica sa VII-1 stepenom. Nemojte da mešate babe i žabe i bolje pročitajte peticiju pre no što krenete da pljujete po njoj.


Gost

#106

2013-10-29 23:23

Posto je univrezitet u Beogradu dosao na tako lepu ideju da degradira zvanje posle zavrsetka osnovnih akademskih studija, sa zadovoljstvom potpisujem ovu peticiju

Cokana

#107 Re: Masterflaster

2013-10-29 23:37

#9: Mister - Masterflaster

Master nema nikakve veze sa time što pokušavate reći, svo znanje je stečeno na osnovnim studijama (4 godine Učiteljskog fakulteta). Nakon osnovnih studija učitelj je kompletno obučen i spreman da radi sa decom. Master se svodi na akademska pisanja i pripremu za doktorat... Zvanje nakon završenog mastera je ''Master metodičkih nauka''.
Nažalost nas je zakačila reforma školstva pa moramo trpeti dok se sistem malo ne razbistri.


Gost

#108

2013-10-29 23:39

Drago mi je da je ovakva stvar pokrenuta. Prilikom upisa na fakultet data nam je informacija da do diplome mozemo doci nakon polaganja 48 ispita. Kasnije se ispostavilo da polazemo isti broj ispita koje su studenti polagali u okviru 5 godina studija. Vecina predmeta je bilo dvosmestralno (sto po Bolonjskoj deklaraciji nije pravilo), predmeti su dobili samo razlicita imena zbog politicke korektnosti, ali je sadrzaj ostao isti
Po svemu sudeci ovdee se radi o ogromnoj prevari.
Hvala vam na ovoj inicijativi
Ps—a

#109

2013-10-29 23:58

Zaboravih da napomenem da se fakltet uvek brani cuvenom recenicom MI SVE RADIMO PO ZAKONU.
Nadam se da ce se u ovaj razgovor ukljuciti jos mojih kolega sa FASPERA, kako bi se mozaik zvani PREVARA sto bolje slozio..

Gost

#110

2013-10-30 08:21

Ovo mora da se promeni!!! Nisu najavili na pocetku studija da ce tako biti. Prema tome ne mogu u "hodu" menjati tako drasticne stvari! Nemaju svi para da plate master studije.

Gost

#111

2013-10-30 08:22

Zaista je ovo cist bezobrazluk. Padaju u vodu 4 godine studija, a da to niko unapred nije najavio. Ukinuti ovaj zakon pod hitno!!!

Gost

#112

2013-10-30 08:24

A da se ukine i to da starije kolege koje su vec uveliko stekle pravo za penziju nemaju pravo da ostanu u radnom odnosu dok oni to zele nego da ustupe mesto nama koji godinama cekamo posao u struci?????
2

#113

2013-10-30 09:42

Mislim da su Master studije potrebne osobama koje zele da se u buducnosti bave istrazuvackim radom.Za praktican rad u skoli mislim da su dovoljne osnovne studije.
Dušan Spasić
Autor peticije

#114 Re:

2013-10-30 09:48

#112: -

To je ukinuto.   Čim prosvetni radnok stekne jedan od dva uslova - ili starost ili godine staža onda mora u penziju.

Koby

#115

2013-10-30 11:01

Master treba ukinuti.

Gost

#116

2013-10-30 13:22

Sramota ,jer sam i ja zavrsila drugu grupu studija 90-tih godina,pa i nase diplome smatraju manje vrednima

Gost

#117

2013-10-30 13:23

slazem se sa svim navedenim

Gost

#118

2013-10-30 13:53

mislim da MASTER produžava studije nepotrebnoi bez pravog osnova da će studenti imati značajniju i temeljniju kvalifikaciju za rad.ČEMU? Pa većina ima položeno i po 40 tak stručnih ispita? One su mnogima "spuštene" bez posebne najave a "ogoljena" suština je dodatno uzimanje para i pretvaranje priče u šargarepu na štapu.Dajte deci priliku da rade!!!!!I da se kroz rad usavršavaju! GORAN

Gost

#119

2013-10-30 16:24

potpisano

Gost

#120

2013-10-30 19:54

Mislim da stvarno nema smisla to sto rade. Ako su vec hteli da nas nateraju da upisemo master, onda su trebali da naznace da skolovanje traje 3+2 godine, kao sto je to slucaj na Prirodno-matematickom fakultetu gde se odmah vidi da se studira pet godina i da je master obavezen! Nase skolovanje traje 4+1, kao i studentima po starom programu, a mi moramo da upisemo master... To nema nikakvog smisla. Ma i sama Bolonja nema nikakvog smisla, dok u drugim zemljama vracaju stari sistem skolovanja, kod nas to tek prihvataju. Ovo zemlja je propala. Da bi se prihvatila ova peticija, mora da se desi neko cudo!
Tina

#121 Celozivotno obrazovanje

2013-10-30 22:29

Slazem se sa peticijom, ali bih dodala jos nesto. Nama je receno da cemo uz diplomu dobijati i dodatak diplomi u koji ce nam kasnije upisivati dodatno skolovanje nakon zavrsenog fakulteta i da je to u skladu sa konceptom celozivotnog obrazovanja. Ono sto mene intertesuje je zasto to vazi za generacije koje su studije upisale po Bolonji, a ne za sve? Zasto i profesori koji trenutno rade u skolama nemaju obavezu da zavrse master studije i time nastave svoje celozivotno obrazovanje??? Uporedjivala sam novi i stari program za studije psihologije (ja sam diplomirani psiholog) i oni su skoro potpuno isti, cak po novom programu imamo i neke dodatne predmete. Bolonju su uveli da bi nam “olaksali”, ali je ispalo suprotno. Da bi radio u skoli moras da zavrsis master studije na koje, kao sto vec znamo, primaju manji broj kandidata. Zasto je covek onda tracio cetiri godine zivota? Nekada se zvanje profesora dobijalo posle cetiri godine studiranja, a sada posle cetiri godine, 48 ispita (koliko sam ja imala), 44 seminarska rada, OBAVEZNOG POHADJANJA NASTAVE, obavljene praske, polozenog prijemnog ispita za master, polozenih jos 8 ispita, master rada postajes osposobljen za rad u osnovnoj skoli. Bolonju su uveli sa idejom da studiranje ucini laksim i KRACIM a ne da ga produzi.
Diplomirala sam pre par meseci i sada sam na master studijama. Konkurisala sam na nekoliko mesta i svuda su me odbili. Na jednom od njih su primili zenu koja je studirala oko deset godina i imala prosek manji od 8, a mene koja sam zavrsila na vreme i sa prosekom 9.20 su obdili jer nemam master.
Takodje, ne znam da li ste upoznati da vise ne primaju ljude bez polozenog stucnog ispita. Kako ga poloziti? Treba i napomenuti da se npr. polozeni strucni ispit u zdravstu ne vazi za skolstvo i sl. Zar ja zivot treba da provedem skolujuci se i polazuci strucne ispite, a kada cu poceti da radim? Zato mi dodje da spakujem torbe i odem negde gde ce se moj trud ceniti.


Gost

#122

2013-10-31 09:14

Sve navedeno je tacno, pa su master studije suvisne I treba ih ukinuti!

Gost

#123

2013-10-31 16:24

U potpunosti podrzavam ideju da se ukine master! To je cisto uzimanje para, gubljenje vremena i zivaca!

Gost

#124

2013-10-31 16:37

Ja sad zavrsim geografski fakultet, i potpuno se slazem da master studija treba ukinuti da bude obavezan! Geografija u vecini srednjih skola je izborni predmet! Ako ovim tempom idemo dalje, jednog dana nece ni biti u srednjim skolama. U osnovnoj skoli stvarno nema potrebe da nastavnik ima master! Kamoli zbog toga, jer plata je ista, i sa masterom i bez mastera!!
Nekad su nastavnici radili sa 2 godine vise skole, a sad ni osnovna studija nije dovoljna... Uzas!!

Gost

#125

2013-10-31 23:02

Obavezno!