Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama

Quoted post

NIK NEJM

#179

2013-11-10 15:09

SA TAKVOM ELITOM U SRBIJI NE MOGU BOLJE NI DA SE OSECAM. ZNACI SLOBOBNO ME DRZITE ZA BUDALU! ALI VI STE OBICINI BEDNICI, SACICA KLOSARA KOJA JE SMISLILA PODVALU I PO PRINCIPU 100 PUTA IZGOVORENA LAZ POSTACE ISTINA! E NECE!

Odgovori

Dušan Spasić
Autor peticije

#180 Re:

2013-11-10 16:54:30

#179: NIK NEJM -

E, ako smo mi elita onda ne znam u kojoj Vi državi živite.

Mi ne zahtevamo da četvorogodišnje studije budu u rangu studije budu u rangu starog VII-2 stepena, niti da master studije budu magistarske. Niti smo toliko bezobzirni kao Vi da kažemo da su stare četvorogodišnje iste kao i magistarske. Ne možete Vi kao "stari" da budete u rangu sa magistrom niti možemo mi sa masterom. Ne možete Vi da sa četvorogodišnjom diplomom  idete direktno na doktorske studije. To nije pravedno prema magistrima.

Mi zahtevamo da se četvorogodišnji programi koji u sebi sadrže 36 PPM bodova, budu dovoljni za rad u školama. Mi sa četiri godina studija i imamo VII stepen, nemamo šesti. Imamo dovoljnu stručnost za rad. Vaše je mišljenje da nemamo, mada mnogi koji su završavali u Vašem vremenu nisu uopšte stručni za rad i imali su manje predmeta vezanih za rad u praksi. Vi govorite iz ugla jednog učitelja ali morate da shvatite da se peticije ne odnosi samo na učitelje već i na ostale departmane koji su vezani za nastavnu praksu. Niko ovde nikoga ne laže. Svi podaci, problemi i moguća rešenja iznešena su sa osvrtom na postojeće stanje.

Niko ne ponavlja jedno te isto, osim Vas. A, da se toliko razumete u zakon, kao što pokušavate da dokažete, znali biste da elektronske peticije nisu validne. Odnosno, da je ova peticija namenjena sakupljanu mišljenja javnog mnenja i pripremi za moguću građansku inicijativu.  Vi sigurno znate da u prosveti ima mnogo većih problema, počev od neakreditovanih fakulteta koji štancuju kadrove, do polovičnih reformi u osnovnoškolskom, srednješkolskom i visokom obrazovanju, oduzimanja kredibiliteta nastavnom kadru, pritiscima sredina da se štancuju što više ocenjeni đaci itd.Ponavljam, niko ovde ne laže, niti prikriva istinu, već se iskazuje jedan od problema koji dolazi sa neuskalđenom reformom školstva. Ja bih bio presrećan kada bi ova peticija barem uspela da natera Ministarstvo da konačno krene ka objedinjenoj reformi školstva koja je u skladu sa potrebama države. Čak i da ova peticija ne uspe, bilo bi mi drago da služi kao začetak javne rasprave o problemima u školstvu i vaspitanju budućih generacija.