Peticija za ukidanje povlastica crnogorskim studentima

Quoted post

anne

#545 Re: Milos

2015-08-10 15:47

#93: - Milos 

 Očigledno Vi niste upoznati sa uredbama Vlade RS i propisima na Univerzitetu jer po Ustavu Republike Srbije niko.nema prava da ikoga primorava na izjašnjavanje o nacionalnosti i jeziku niti zahtevaju to u bilo kojim dokumentima. Nama je na upisu na fakultet pored nacionalnosti stajalo da ne moramo to da popunimo što znači da tu možeš napisati i "Marsovac" a oni ne bi smeli zbog toga da te diskredituju na bilo koji način. Isto važi i za popis, a na osnovu zakona o zaštiti podataka ličnosti niko nema prava te podatke bilo kojoj instituciji da prosledi. Pripadnost državi tj. državljanstvo je već nešto sasvim drugo i studentima iz CG koji imaju srpsko državljanstvo treba omogućiti ista prava kao ostalim srpskim državljanima. Crnogorski državljani su sada državljani druge države, dakle strani državljani i kao takvi treba da se školuju. Ja mogu do sutra da se izjašnjavam kao Nemica i da znam i nemački kao maternji, ali neću dobiti ista prava kao studenti koji su nemački državljani dok ne dobijem njihovo državljanstvo. Tako funkcionišu stvari u svim normalnim državama. Ili onda i Japancima i Meksikancima da damo besplatno školovanje u Srbiji plaćeno iz džepova naših roditelja dok mi te iste povlastice gubimo.

Odgovori


Gost

#1064 Re: Re: Milos

2015-08-10 21:25:15

#545: anne - Re: Milos 

 Eto moram da Vas razuverim i da Vam kazem da niste u pravu, na fakultetim se trazi potvrda o izjasnjavanju na popisu stanovnistva, ista se prilaze  i uz dokumentaciju za drzavljanstvo! Ove odluke inkorporirane su u pravilnike a uredbe sire regulisu ovu regulativu. Sto se tice ustava ne moze da se govori o krsenju istog jer se ne radi o diskriminaciji nego se stite prava domacih drzavljana i time se ne krsi ni jedno pravo koje je Ustavom zagarantovano stranim drzavljanima a Ustav odlicno kaze sta mogu a sta ne mogu. Niste u pravu! Ustav takodje pominje pripadnike srpske nacije koji zive u inostranstvu i propisuje tacno na koji nacin je RS duzna da stiti njihova prava i njihove interese, pazite ne pominje drzavljane. Sto se tice potvrda licno Vam jemcim da sam takvu potvrdu prilago za prijatelja kada se upisivao na fakultet. Dakle ako Vam je cilj bio da omalovazite i prikazete netacnim i neistnitim ono sto sam naveo niste uspeli i pitajte nekog vaseg  kolegu iz Crne Gore sta mu je to sve nakon 2007 godine bilo neophodno da bi upiso drzavni fakultet? Pozdrav i procitajte ovo kao dokaz navedenom

Stav min.prosvete

Crnogorski državljani nemaju nikakve povlastice, kako je navedeno u peticiji, već imaju ista prava kao srpska nacionalna manjina iz svih zemalja u regionu - naglašava dr Milovan Šuvakov, pomoćnik ministra prosvete. - Svi oni, odlukom Vlade Srbije, imaju pravo da pod jednakim uslovima kao i državljani Srbije upisuju budžetska mesta. A za kvalitet našeg visokog obrazovanja dobro je da dolaze studenti iz što više država. Tako razvijamo konkurentnost naših visokoškolskih ustanova.