VRATIMO ocenjivanje rada lekara na sajt www.kakavjedoktor.org!

Quoted post

Doktorka

#81 Re:

2012-12-15 17:22

#38: DOC HOLIDAY -

Poštovani kolega

vidim da ste veoma razočarani organizaijom i društvom u celini, (samim tim što vičete) kao i većina ljudi koji žive u Srbiji. Ne sporim ništa od onoga što ste veoma glasno izneli. Po ovome što ste napisali zaključujem da sajt niste ni otvorili. Ne ocenjuje se stručnost lekara, već odnos prema pacijentu i poštovanje ličnosti. Mislim da svi mi zaslužujemo poštovanje, kako pacijenti, tako i zdravstveno osoblje. Iz vašeg teksta se takođe može pretpostaviti da spadate u poštene i odgovorne lekare (svi smo mi raja ). Naravno da je potrebno promeniti mnogo toga, mnoge zakone i kažnjavati odgovorne. Zašto je ovaj sajt dobar? Zašto se kreće, baš od Zdravstva? Zato što su bolesni ljudi, osetljiviji i ranjiviji od zdravog...Anton Čehov je davno rekao "Zdrav čovek ima hiljadu želja. Bolestan samo jednu" , polazeći od toga, kao i od etičkih principa i Hipokratove zakletve, mi kao lekari i svi zdravstveni radnici smo odabrali zanimanje kojim treba da pomažemo tim bolesnim ljudima. U slučaju da im ne možemo pomoći ( postoje neizlečive i bolesti koje je teško dijagnostikovati ), uvek možemo i moramo biti humani i odgovorni prema svim ljudima, onako kako bi smo želeli da se ophode i prema nama. Pošto nismo političari, sudije, inžinjeri...ne možemo menjati Zakone i suditi drugima, ni praviti mostove, zgrade, ali možemo očuvati svoj ugled i svoj obraz. "Mnogo šta se promenilo i svakoga dana se menja u našem društvu.
Novi društveni odnosi zahtevaju određene moralne odgovornosti i savest zdravstvenih radnika. U vreme hiperspecijalizacije može se zapostaviti ličnost pacijenta. Aparati potiskuju lekara. Sve češće se gledaju doneti rezultati, a malo se zna o pacijentu. Internet omogućava pacijentu široku informisanost o njegovim problemima. To povećava obavezu lekara da se stalno usavršava i bude informisan o svim novinama u medicini. U svim tim uslovima rada mi nemamo dovoljno sopstvenog iskustva, upućeni smo na tuđa."

Odgovori

DOC HOLIDAY

#83 Re: Re:

2012-12-15 18:36:25

#81: Doktorka - Re:

Poštovana koleginice,

Ceo pogled na problematiku je parcijalan.

Ja samo tražim sistem koji će celo društvo uvesti u red, ništa drugo. Zdravstvo je deo društva i kao takvo, svidelo se to nekome ili ne, NE može se izdvojati kao pojedinačni deo. Moj pokojni otac bio je oficir JNA i u ono nesrećno vreme raspada SFRJ, bilo je isto pitanje: ,,Što vojska ne učini nešto"? Nije mogla naravno ništa, jer je i ona bila samo jedan segment društva i takva je bila upravo kao i tadašnja država. Isto je i sa zdravstvom. Teško je, praktično nemoguće tražiti da u državi u kojoj ništa ne funkcioniše, zdravstvo ili bilo koji drugi deo tog društva (države) funkcioniše. Isto tako u uređenoj zemlji ne može da bude da sve funkcioniše, a samo jedan segment (zdravstvo, školstvo, sudstvo, administracija, vojska...) ne. Toga nema! Država je ili uređena ili nije. Naša država na žalost nije i zato je sve ovako kako je. I kako sam već napisao, ono što valja u zdravstvu je rezultat pregalaštva pojedinaca (kojih ima ipak dosta), njihovog entuzijazma i ljubavi prema profesiji, a ne kao rezultat funkcionisanja sistema! I TO JE PROBLEM! Na kraju, deceniju i više u medijima se stvara atmosvera netrpeljivosti prema zdravstvenim radnicima, označavajući nas kao neprijatelje, a ne kao ljude koji treba da pomognu bolesnim ljudima. I zato su na naslovnim stranama ,,crne ovce" naše profesije, jer je to ipak ekskluzivna, šokantna, senzacionalna vest... Koga je briga što neki tamo peške do ambulante ima 2,5-3 km, što nema svoja kola, živi kao podstanar u garaži...

Ne bih komentarisao Internet i ostala čudesa tehnike u zemlji za oko 6% intelektualaca...

Želim Vam dobro zdravlje i uspeh na svim poljima!!!

Sa sajtom ili bez njega, meni je svejedno, rešenje za ovu državu nema. Jedino mogu moje dete da školujem i da ga pošaljem što dalje odavde. Hvala Bogu, ne želi da bude lekar.