Spasimo Miljakovacki izvor

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Spasimo Miljakovacki izvor

tsunami

#1

2012-07-01 14:04

Pre 40 godina kada je celo naselje nastajalo napravljen je prekid u urbanističkom potezu između Ulica N.Marakovića i S. Opačića jer je procenjeno da se tu nalazi čvorište podzemnih voda (baš tih koje su kanalom sprovedene u Izvorčić) da bi svaka izgradnja mogla da zagadi vodeni tok, ali da bi i saniranje postojećeg klizišta bilo neisplativo ma koliko stanovi tu da koštaju. Sada se pojavio nepoznati investitor, rezultati merenja od pre 40 godina su nestala iz Zavoda, iz Opštine (pričam o sistemskoj korupciji), i na tom potezu treba da nikne sedam zgrada. Tolika izgrdnja podrazumeva i sečenje jednog dela šume (o tome niko ne priča) i nekih zakonom zaštićenih vrsta. Mi već danima obilazimo institucije, mnogi su obavešteni da je izgradnja obustavljena (što nije tačno) kako bi se zaustavili svi napori da se izgradnja obustavi. U jednoj od tih institucija rekli da ako dođe do zagađenja, mi ćemo to sanirati. Nikako da shvati da ako dođe do zagađenja, tada je već kasno...Užas.


Gost

#2

2012-07-01 14:21

Voda je najskuplji resurs na svetu, a mi je necuvamo!


Gost

#3

2012-07-02 11:15

Sta da kazem,sem sto je sramota sto je nekome pala na pamet takva odluka.Taj izvor koristi celo naselje,voda je jako lekovita.Samo cu reci jedna primer:
Osoba jedna je imala pesak i kamenje u bubregu pod noz je trebala da ide a pila je tu vodu i uspela sve to da izbaci i da bude zdrava ko dren.Tako da cuvajmo nas izvor i nedajmo da ga sruse

Gost

#4 Rada

2012-07-02 13:45

Odrasla sam na tom izvoru, pre par meseci pre nego sto sam dosla u Libiju vodila sam sinove da im pokazem to blago...Dragi moji sugradjani nedajte da uniste to savrsenstvo Miljakovackog izvora
Pozdrav i svako dobro


Gost

#5

2012-07-02 20:35

Odrasla sam kraj tog izvora kada jos nije bio pretvoren u cesmu. Napojio je mnoge kada je bilo bombardovanje i raznoraznih nestasica vode. Poji mnoge koji veruju u njega i, nadam se, da ce i dalje pojiti

Gost

#6 Bojan

2012-07-03 00:35

Interesuje me ko je izvodjac, ali i ko je potpisao odobrenje da se tu gradi bilo sta? Ima li neko informaciju...
tsunami

#7 Re: Bojan

2012-07-04 18:49

#6: - Bojan

Deda koji ima tu kuću iznad (stepenište kada se penješ za N. Marakovića 33-39) navodno stoji iza projekta kao investitor. Naglašavam "navodno," jer takva investicija zahteva velika sredstva, a deda  živi u trošnoj kućici sa neregulisanom kanalizacijom. Problem je što mi ne možemo da postavimo pitanje porekla kapitala, pa ni da saznamo odkud dedi odjednom tolki novci. Sve odluke u vezi s tiim projektom pokrili su zakonom (imaju sve dozvole) i u tom smislu su oni zaštićeni, a nama nisu ostavili mnogo prostora za delovanje.


Gost

#8

2012-07-24 16:41

Čista izvorska voda je veliko bogatstvo i velika retkost !
Repro

#9 Re;

2012-08-21 14:41

#1: tsunami -

Sekretarijat za zastitu zivotne sredine grada Beograda je narucilac analiza ispravnosti vode za pice sa miljakovackog izvora, Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.

http://www.zdravlje.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=243&lang=sr-lat

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=2036

Taj sekretarijat mora da je obavezan po zakonu da deluje po ovom pitanju.

Bane

#10 Re:

2012-12-14 17:05

#1: tsunami -

Svi navodi su tačni a sada slede činjenice :

- Nije procenjeno nego je ustanovljeno čvorište vode. Radi se ustvari o tri izvora i voda sa svih
dovedena je na miljakovačku česmu.
I svi će biti uništeni ovom gradnjom.

Urbanisti odbijaju da izvor ucrtaju u DUP jer ga nema u generalnom urbanističkom planu.
A ne govore da u tom planu nema ni jednog izvora u Beogradu. Jednostavno 
GUP se time nije bavio , ostavljeno za DUP.

A samo da vidite  JOŠ neke od bisera dodatnih urbanističkih uslova:

"Kanalizacione cevi postaviti u betonske kanale" , a iste idu kroz izvorište.

"Ulice sa okretnicom napraviti od nepropusnog materijala"
"Za vreme rada mašine puniti gorivom i mazivom van gradilišta"
"Ogoljene stene kolektora miljakovačkog izvora preklriti geotekstilom"

Ima tu još izjava koje su u sukobu sa zdravim razumom.

Vode su inače javno dobro i u vlasništvu su države. (Zakon o vodama)
Država takođe ima pravo preče kupovine predmetnih parcela

Eto vidite dokle ide bahatost i nipodaštavanje građana

Inače zgrade su visine 6 spratova, a imaju i 2 podzemna nivoa.
Teren je strm. Ukopavawe će biti najmanje 10 m.
Filter sloj od 600 tona šljunka položen je na 8 m.

A formalni investitor je poznat i prema sopstvenoj izjavi uništenje izvora mu ne znači ništa

Jasno da planiraju da izvor unište, a vodu sprovedu u kanalizaciju.

 

PIŠITE MI NA jevticbv@gmail.com

Bane

#11 Re: Re: Bojan

2012-12-14 17:47

#7: tsunami - Re: Bojan

PRAVI CILJ JE POČETAK GRADNJE I UNIŠTENJA MILJAKOVAČKE ŠUME.
U PRIVATNOM POSEDU JE OKO 8000 m2, A ZIDA SE NA PREKO 16000 m2 .
Dakle, zahvata se deo Miljakovačke šume.

Podaci za privatni deo: 
Radi se o parcelama : 1700, 1701, 1702 , KO Stara Rakovica.
PODACI REPUBLIČKOG GEODETSKOG ZAVODA

Vlasnici  su : Cucić Ružica, Cucić Petar, Cucić Radmilo , Tucić Miroslava, Sofija,

Svi se vode na adresi Nikole Marakovića 41 sem

ЦУЦИЋ (КОСТА) РАДМИЛО, Адреса:БЕОГРАД, ВИДИКОВАЧКИ ВЕНАЦ 32А

Pored toga za parcelu 1700, površine 7634 m2m javlja se kao suvlasnik ПРИВРЕДНО ДРУШТВО "БОГРАД" ДОО, Адреса: БЕОГРАД, ПАТРИЈАРХА ЈОАНИКИЈА 34, Rakovica. Vlasnik je neki Aleksandar Đorđević, naravno ne onaj poznati košarkaš. Društov je u stečaju, podaci iz APR.

Ostali deo zemljišta pripada državi i Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi.
Miljakovačka šuma je vraćena SPC, ali pravo korišćenja i dalje imaju "SRBIJA ŠUME"  !!

Deda je inače umro.

Pre 40 godina, kada se gradio Miljakovac, to je bila vikendica.
Deda je molio da mu ne oduzimaju zemlju. Udovoljeno mu je.
Navodno je dobio i stan na osnovu toga.  Dok je ded bio živ sve bilo u redu.
jedan od naslednika zajedno sa invenstitorom nasrnuo je na izvor.

Radi se o 11 000 m2. 
A ima i 2 nivoa podzemnih graraža koe će oni verovatno pretvoriti u stanove i prodata.

Zemljište je vođeno kao poljoprivredno. Sada se zemljište vodi kao građevinsko !?
Ko to i kad uradi ?

IZVORI: www.urbel.com/, www.gisbeoland.com, www.rgz.gov.rs/

Bane

#12 Re: Re:

2012-12-14 17:55

#10: Bane - Re:

I da još dodam.

Oni uslovi u sukobu sa zdravim razumom potiču
baš iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine Beograda.
To su dodatni uslovi za "zaštitu izvora"
Ako se izvor zagadi ili ošteti planiraju da prave bunar.

Kao da on neće biti zagađen

A i ne može se praviti bunar jer voda ne ide iz dubine
cedi se iz zemljišta, sakuplja, filtrira i vodi na česmu 120 metara niže.

Inače tu imaju tri izvora, sve u okviru gradilišta. I svi će biti uništeni.

 


Gost

#13

2013-02-03 17:25

Necemo dozvoliti da uniste ono malo prirode i lepote sto je ostalu u nasem kraju!!!!
Zoran

#14 Re:

2013-04-15 16:51

#13: -

Čini mi se da ipak polako uništavaju izvor. Pre par dana sam došao iz Rusije i krenuo na izvor, kad me je sačekalo neprijatno iznenađenje. Voda se po prvi put oseća na hlor i na benzin a koristio sam je bez prekida 6 godina.

Ako je to potez ljudi koji imaju interes izgradnje na delu Miljakovačke šume, nek im se loša dela vrate na pokolonje. Sramno je kako smo postali bezobzirni i kako nam ništa više nije sveto.


Gost

#15

2013-06-25 13:24

svaka cast sto vise prirode sacuvamo bicemo bogatiji duhom

Gost

#16

2013-06-25 13:28

svaka cast sto vise prirode sacuvamo bicemo duhovno bogatiji

Gost

#17

2014-02-24 16:00

U svakom trenutku mozete racunati na bilo kakvu vrstu pomoci sto se tice ocuvanja izvora,pozz.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-02-24 20:33



Gost

#19

2014-03-26 12:03

Vrlo dobra akcija. Vodnipotencijali ispred prenaselejnosti Beograda I nastavka intenzivne centralizacije. Pricaju o decntralizaciji, a rade sve suprotno.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-03-27 02:56