ДОМ ЗА ПРОДУЖЕНЕ МАСТЕРЕ

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji ДОМ ЗА ПРОДУЖЕНЕ МАСТЕРЕ

Hristina

#1

2012-09-23 14:23

Studenti koji se finansiraju iz budzeta R Srbije bi imali sugurno mnogo vise mesta u domovima kada bi studenti stranih zemalja (citaj Crne Gore i BiH) bili tretirani kao stranci i kada ne bi imali pravo na studentski smestaj u domovima.
Porazmislite o tome.
aquarius

#2 Re:

2012-09-23 15:47

#1: Hristina -

To je istina. A u  ostalom predhodnih godina je bilo mesta za master studente, a ove godine odjednom nema, a pri tom nas ima po 30-tak u svakom domu, sto nije veliki broj mesta.

Ђорђе

#3 Re:

2012-09-23 17:18

#1: Hristina -

И када не би било студената из БиХ и ЦГ, дошли би опет неки ''Босанци'' и ''Црногорци'' који би вама ''Србијанцима'' сметали и узели нешто ваше. Иначе не коментаришем овакве глупости, али сам се осјетио прозваним. То што ми имамо могућност да студирамо на терет буџета Републике Србије и ИМАМО ПРАВО на коришћење студентских домова, то је посљедица договора двије државе, а то што смо се ми изборили за мјесто у дому, то је искључиво постигнуто трудом и радом из чега произилази и добар просјек који је неопходан за дом. Тако да ''Србијанци'', потрудите се и остварите бољи просјек па онда ми нећемо отети ништа ваше ;)

scout

#4 Bosanac

2012-09-23 18:29

@Hristina
@aquarius
Poštovani neistomišljenici, kako se to vi sjetište nakon toliko godina da su Vam problem Bosanci i Crnogorci???
I zašto to samo smijete da kažete na ovim forumima a ne na nekim skupovima!
Ja sam BOSANAC i nemam ništa protiv toga da samo srbijanci mogu u studentske domove (samo donesite zakon o tome)a isto tako bilo bi dobro da razmislite o ovome: "Jel samo srbijanci studiraju u Srbiji i nigdje drugo, npr. ne u Republici Srpskoj ili Crnoj Gori???

аутор петиције

#5 прозивање...

2012-09-23 21:15

молим да се овде не прозивају народности. ми смо сви студенти и у истом смо сосу. није ми циљ да прозивам било кога, и свеједно ми је има ли право на дом, битније ми је да се студентима мастерских студија који од октобра остају на буџету, дакле као некадашњи апсолвенти, омогући да уопште конкуришу за дом! стога вас молим да се личне размирице оставе по страни и да, ако је икако могуће, само помогнете у ширењу ове иницијативе и да овај упитник доставите на што више адреса.
realista

#6 Re:

2012-09-24 12:15

#1: Hristina -

Apsolutno se slazem sa tobom i bilo bi dobro da se pokrene i peticija za izmenu zakona. Mada s obzirom da nam je pola Crne Gore u vlasti, sumjam da ce biti ista od toga.

Марија Савић
Autor peticije

#7 измене закона

2012-09-24 12:46

ја бих учествовала, кад би имао ко да ме подржи. ево, данас је трећи дан од како сам покренула петицију за дом, па видиш како бедно стојим са потписиницима петиције. немам ни 140, а да би неко петицију уопште размотрио треба ми бар 5 - 6 хиљада потписа. сам универзитет у новом саду има преко 45 хиљада студената, судећи по подацима којима се хвале странцима, па кад бисмо нашли начин да стигнемо до 20% њих, ово би већ могло успети.
Dobronamerni komentator

#8 Logika peticije??

2012-09-25 17:02

Ne bih da ispadnem hejter ili tako nesto, ali nisam siguran koliko ova peticija ima smisla...
1.Samo uvodjenje famozne "Bolonje" je protiv apsolventskog staza i, kako sam negde to cuo, takodje protiv "studiranja i zivljenja na racun drzave po 10 godina na ustreb studenata kojima je dom zaista potreban za studiranje".
2.Ne razumem zasto autorka ove peticije(bez uvrede) ocekuje da je studenti(redovnih godina) koji zele u dom podrze, jer ce oni tako imati manje mesta za sebe u domovima.
3.Logika kojim se ova peticija vodi(opet, bez uvrede) je u velikoj meri SEBICNA, jer se ne radi na dugotrajnom sistemskom resenju ove problematike, vec samo na resenju za trenutne master generacije bez obaziranja na ostale generacije(samo dopustanje ukidanja apsolventskog staza bez ovakve peticije je dokaz za prethodnu recenicu).

Gost

#9 логика петиције

2012-09-25 23:26

1. ми конкретно болоњу нисмо тражили. ако треба да се спроводи како треба, то значи да треба да се укину СВИ ИСПИТНИ РОКОВИ осим јануарског и јунског, и да услов за упис године буде очишћена претходна. докле год буде дозвољавано да се наредна година уписује с 48 бодова, биће и нас који се вучемо. притом морам напоменути да сам ја од оних студената који годину чисте у јуну, евентуално поништавају оцене ако им се те не свиде, и онда поново полажу у септембру - за деветке и десетке. океј, нека нам се укине статус продужених студија, али онда хајде да се све спроведе како треба, а не да се СВАКЕ ГОДИНЕ ВЕЋ ПЕТ ГОДИНА услов за упис године на терет буџета држи на 48 бодова. то се прича од моје прве године, а ја сам сад на мастеру већ годину дана.

2. нас продужених мастера нема 5000 или 50.000, као осталих студената, него неколико стотина. конкретно у новом саду, од нас 200 мастера који смо се уселили прошлог новембра, остало је нас 80ак који још увек нисмо завршили. дакле, ни у осталим градовима ситуација није алармантна. зашто нас студенти осталих година не би подржали јер то значи мање места у домовима за њих? једноставно зато што постоји нека колегијалност. а и они ће се сами једног дана наћи у истој ситуацији. знаће да је могуће, као што су они подржали нечију идеју, да неко подржи и њих из чисте колегијалности. ако тога нема, ако то заборавимо, ако заборавимо да будемо људи према другима, онда стварно не треба ни да постојимо.

3. није себична. мени би био циљ да, ако ова иницијатива успе, то остане пракса и наредних година - односно да, ако нас сад пусте да конкуришемо за дом, исто то дозволе и продуженим мастерима следеће године. чак и да јесте себично од мене што покрећем ову иницијативу, а није, јер ја тренутно немам другог начина да ишта урадим, ако имаш било какву идеју којом бисмо могли радити на систематском решавању проблема, радо ћу те саслушати и подржати и радити оно што је у интересу свих нас.

Gost

#10 Re: логика петиције

2012-09-26 20:08

#9: - логика петиције

Potpuno podrzavam. A s druge strane nije istina da nema mesta za brucose u domu, kao sto nam prosipaju pricu ovih dana,  jer predhodnih 5 godina koliko sam ja u domu, uvek je bilo mesta i nije se to dovodilo u pitanje, a i kao sto je vec pomenuto trenutno u ovom momentu ima jako malo masterasa u domu (mozda 15 sto je 7 soba). Smatram  da je mozda nepravedno konkurisati opet za dom i  ostati jos cele godine u domu, ako ti je pri tom ostao samo diplomski (moj slucaj), al eto mogli su nam dati par meseci, kao sto su davali mnogima i prosle i predhodnih godina, da ne pricam o onima koji su na foru raznih potvrda s faksa ostali do dana danasnjeg . Ja sam cak pitala da li bi mogla da platim recepciju pa da ostanem jos koji mesec ili tako nesto, ali ni ta mogucnost ne postoji, nego su nas na vrat na nos 5 dana pred iseljenje obavestili o iseljenju i preseljavanju u druge domove, u kojima cemo (kako je upravnik meni  rekao) ostati 2-3 nedelje i napolje, bez obzira sto po konkursu imamo pravo da ostanemo do sl. raspodele, znaci sredina, kraj novembra.

 

Tamarita

#11 Tamarita :)

2012-09-27 12:55

Ljudi, nema potrebe da se svađamo u ovakvim stresnim situacijama. Slažem se da strani državljani ne bi trebali da imaju pravo da se školuju na teret budžeta Srbije, ali takva je politika i tome nisu krivi pojedinci koji koriste priliku da to i učine. Ono što moramo da promenimo je odnos SC prema studentima na višim godinama studija. Masteri trebaju da ostanu u domu (a o 10 i više godina studiranja nema više ni govora jer je to regulisano bolonjskim reformama). Logika je da država treba više da ulaže u studente koji su na višem nivou studija.

Gost

#12

2012-09-29 23:30

Potpisite peticiju za besplotno studiranje samo državljana Srbije
http://www.peticije24.com/besplatno_studiranje_za_drzavljane_srbije

Gost

#13 Re: Re:

2012-09-29 23:32

#6: realista - Re:

pokrenuta je ;)

Maja

#14 Za Peticiju

2012-09-30 11:59

U potpunosti se slazem, isti problem imaju studenti master studija u NIsu. Ne vidim razlog zasto bi apsolventi imali vece pravo od studenata master studija.
NativeBosnian

#15 Re: Re:

2012-10-01 22:19

#2: aquarius - Re:

Molim za minut ćutnje, pismenost je ovdje preminula...

Марија Савић
Autor peticije

#16 писменост

2012-10-02 22:53

ееее, да је само овде преминула, лако бисмо. већи је проблем што умире на све стране, а људи не само да се не труде да је оживе него је намерно и додатно убијају!
Addie

#17 Re: Bosanac

2013-06-24 18:14

#4: scout - Bosanac

to sto ti zoves Srbijanci se zove Srbi, a da se ljudi bune na dosljake nije nista novo! Cinjenica je da bi bilo lakse nama bez vas. Vi ste sad strani drzavljani i nemate prava na iste stvari kao mi.

 

Anonymous

#18 Re: Re: Bosanac

2014-08-05 22:28

#17: Addie - Re: Bosanac 

 To sto ti zoves "Bosanci" se takodje zove "Srbi".

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-08-05 23:30