Peticija protiv nove male mature

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Peticija protiv nove male mature


Gost

#1

2013-09-07 14:24

u trecoj generaciji sam prosvetni radnik, 32 godine staža, ali ovo stresiranje uspešnih učenika i odgovornih roditela od strane '' pepsi '' stručnjaka i NVO je prevrčilo svaki meru...ali ćuti Akademija nauka, Prosvetni nacionalni savet, Fakulteti ćute, mi profesori i ćutimo i trpimo i mutimo.....kako mislimo KADA I KAKO da organizujemo 70 /sedamdeset časova/ dodatne nastave....opet ćemo ''benificirati'' naše časove, po sistemu držim jedan pišem dva...uh, šta radimo našoj Deci....

Svetlana Žaki
Autor peticije

#2 Re:

2013-09-07 16:36

#1: -

Upravo tako!

Dok svi cute, i dok cekaju da se resi samo od sebe, prosvetni radnici smisljaju kako da izvedu 70000 osmaka na malu maturu, odrze redovnu nastavu, dopunsku i dodatnu kao i pripremu za malu maturu.

Tajci

#3

2013-09-07 18:01

Mislim da bi bilo najbolje da deca iz cetvrtog razreda odmah idu u osmi i da se spremaju za maturu iz svih predmeta . Katastrofa. Deca ce nam sa 15 godina postati kompjuteri i retardi. Volela bi da gospodina Ministra i gospodu iz Nacionalnog prosvetnog Saveta "preslisam" na nekoj javnoj televiziji npr. sve godine i dogadjaje iz istorije od 6.-8. razreda. Kladim se da pojma ne bi imali.


Gost

#4

2013-09-07 19:11

Kao nastavnik jednog od predmeta kombinovanog testa, ali najpre kao roditelj jednog osmaka koji treba da polaže to čudo zvano mala matura u junu 2014.godine, tražim da, ili matura bude totalno ukinuta, ili da se polaže samo jedan test opšte kulture u kome bi bilo smešteno celokupno gradivo osnovne škole.
Sweeney Todd

#5 Losa ideja

2013-09-08 18:44

Secam se svoje male mature i to da sam u zbirku iz matematik tek zavirio i bilo je dovoljno da dobro uradim test, dok sam srpski jezik i knjizevnost spremao citavo polugodiste. Problem je bio u tome sto sam predhodno imao jako losu nastavu iz srpskog i gotovo svake godine novog predavaca koji su, nasuprot profesorki matematike, imali problem da drze paznju djaka i izlazu gradivo na jasan i zanimljiv nacin. Uprkos sitemu nemaju svi djaci ni priblizno jednak kvalitet nastave, a ocekivani standard za prijemni je isti za sve. Po meni je to vazniji problem, jer kako ocekivati da neko ko nema dobre predavace iz svih ovih silnih premeta polozi ista? Tako sto ce roditelj da bankrotira za privatno pripremanje deteta, i tako sto ce to dete da propusti 8. razred pokusavajuci da nadoknadi ono sto je trebao da svlada do tada da se skolovalo u normalnim uslovimaa? Ako hocete reformu uvedite testove za predavace, modernizaciju nastave i udzbenika. Kompletan sistem treba da se menja, a ne njegov najmanje bitan element. 
Jos gora situacija je u srednjim skolama.


Gost

#6

2013-09-08 18:46

Ja sam i nastavnik i majka deteta koje treba da polaze maturu po novom i smatram da je sve izgubilo smisao zato sto je degradirana i prosveta a deca ne uce za znanje nego za ocenu !!!
Lola

#7 Re: Losa ideja

2013-09-08 19:10

Nada

#8 Za sreću je potrebno samo malo....

2013-09-09 12:47

Smatram da svako dete ima pravo da upiše školu koju želi. Na "listi želja" da to bude škola pod brojem 1, jer je to stvarna želja deteta. Isto tako smatram da su naša deca dovoljno zrela i svesna da neće upisivati škole van svojih mogućnosti, mislim pre svega na uspeh koji su postigli u toku osmogodišnjeg školovanja. Za decu uzrasta od 14 godina dovoljan je stres i sam prijemni ispit iz matematike i srspkog, a još pet predmeta, stvarno haos.

Gost

#9

2013-09-10 11:56

nije u redu ali stvarno

Gost

#10

2013-09-10 12:03

...

Gost

#11

2013-09-10 12:48

U pravu ste. Ministar je rekao da ce deca polagati 7 predmeta da bi nastavnici promenili sistem rada. A nastavnike bas briga! Ne razumem zasto deca treba da ispastaju zbog nastavnika! Bice sve gore i gore...

Gost

#12

2013-09-10 12:48

Tako je Tajci!
Ja

#13

2013-09-10 12:51

Decu su natovarili bespotrebnim knjigama, njihov ranac teži 10-tak kg,a sada polažu 7 predmeta?Sve u interesu dece!? Suludo maltretiranje dece!!!

Gost

#14

2013-09-10 12:54

Tako je, nastavnike nije briga, uglavnom je vecina nastavnika srecna sto deca polazu 7 predmeta

Gost

#15

2013-09-10 12:58

Ja kao roditelj, ne znam kako da platim privatne casove, knjige, zbirke.. Preterali su.. Voleo bih da mogu detetu da platim sve to, ali kriza je.. I ko ce platiti stampanje toliko primeraka testova?
Razocaran

#16

2013-09-10 13:05

Moje dete se zali na nastavnike, i u pravu je. Ono ima sve petice, ali uglavnom joj oko gradiva pomaze moja sestra koja je i sama nastavnica. Na casovima nema discipline, ocene se poklanjaju, nastavnike bas briga za decu koja vredno uce i tesko da ce ih ovo naterati da promene sistem rada. Bolje ministar energiju da usmeri na poboljšanja nastavnih planova i programa. Prvo treba nauciti nastavnike da prenesu znanje djacima, pa tek onda neka proveravaju decu. Ovo je sramota, treba promeniti nacin skolovanja, a ne maltretirati decu.

Gost

#17

2013-09-10 13:07

"Osmi sam razred i do sada sam uvek bila vukovac (a težim ka tome da i u osmom bude tako) i do sada sam uvek išla na razna takmičenja, a najbolje rezultate sam ostvarivala na takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti, uvek sam se trudila oko svog školovanja, svog uspeha i znanja, ali sam toliki tremaroš (a to pokazuje i podatak da sam svake godine, od kad' sam počela da idem na takmičenja, od onolike treme i straha, bila u bolnici zbog prevelikog opterećenja i pokušaja da uskladim ravnotežu između redovne nastave i takmičenja, u 6. i 7.razredu sam bila u drugom gradu u bolnici nedelju dana i uzrok je bio STRES, kome sam ja znala uzrok i to se baš zapalo u danima kada je bilo probno polaganje kombinovanog testa). I eto, na neki način sam ugrozila svoje zdravlje zbog takmičenja i straha kako će sve to da prođe, ali to su bila samo takmičenja, a za polaganje male mature ne mogu nikako da kažem 'samo' JER OD TOGA ZAVISI MOJA BUDUĆNOST, a Vi se bukvalno igrate sa budućnošću omladine!:-( Tužno je, ali tako je, SVE ĆE BITI MANJE ŠKOLOVANIH U SRBIJI, SVE ĆE VIŠE MLADIH DA ODUSTAJE, da, tako je, razmislite malo o ovome" IZJAVA JEDNE UCENICE!!! U PRAVU JE, NECEMO VALJDA DOZVOLITI DA DECA UGROZE SVOJE ZDRAVLJE ZBOG SKOLE? MINISTRE, STIDI SE

Gost

#18

2013-09-10 13:08

U Evropskim zemljama, kao i u zemljama u okruzenju, mala matura ( koju ni mi nismo imali - imam 40 godina ) je davno ukinuta i deca se upisuju na osnovu proseka ocena od 5.-8. razreda

Gost

#19 ucenica

2013-09-10 13:10

ja kao ucenica, mislim da nastavnici umesto da nam vise objasnjavaju neke osnovne stvari, oni nas teraju da naucimo neke nepotrebne detalje

Gost

#20 sramota

2013-09-10 13:11

Osnovno gradivo? Po meni, probni prijemni sto smo radili iz biologije je bio malo tezi i neki zadaci sto su nam dali je sve samo ne OSNOVNO GRADIVO! Bukvalno su zasli u detalj! Jeste, svi cemo se mi spremati, ali niko ne misli koliki ce stres to za nas da bude! Starijim generacijama je bio i preveliki stres da polazu 2 prijemna, a zamislite koliko je nama 7!

Gost

#21

2013-09-10 13:13

Oni svoju nesposobnost prikrivaju povecavajuci pritisak na decu

Gost

#22 uzas

2013-09-10 13:15

Nisu naša deca ogledni kunići da se eksperimentiše na njima!!!

Gost

#23

2013-09-10 13:15

TREBA SVI DA STRAJKUJU, NE ZNAM DA LI CE NEKO VIDETI OVU PETICIJU
bilja

#24 biljana

2013-09-10 13:55

Mislim da je potpuno nepotrebno polagati malu maturu. Nastavnici u skoli bi trebalo da se malo osvrnu oko sebe i pogledaju od cega zive roditelji dece koju poducavaju. Deca nam ne znaju nista, ne mogu da stignu da nauce od njihovih silnih strajkova. Nikada nije bilo da se u osnovnoj skoli traze profesori za poducavanje istorije, geografije i sl. Matematika je uvek bila problematicna ali u moje vreme, ja sam 1973. godiste, bolji ucenici su ucili slabije. Profesore niko nije uzimao. Danas je to drugacije. Danas strajkujemo, a naknadno radimo privatno i uzimamo ljudima od kojih zivimo, pare za poducavanje njihove dece. STRASNO
ja

#25

2013-09-10 14:08

Oni zele da probaju ove godine novu maturu a ne shvataju da ce nam upropastiti zivot. BAs me zanima dal bi ministar mogao da upise neku skolu kad bi uradio ovu novu maturu
da li je moguce da 20 pitanja iz srpskog i matematike nose po 10 poena??? :O