Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu


Gost

#451

2013-12-19 18:53

Kakva slika prati ovaj clanak! :) Veciti kao uspavani! Kakvo podsmevanje...

http://www.nadlanu.com/pocetna/info/drustvo/Veciti-studenti-traze-produzenje-roka-za-diplomu.a-215181.295.html

Gost

#452

2013-12-19 19:04

Kamo sreće da uspe! :)

Gost

#453 Re:

2013-12-19 19:30

#451: -

Pa uspavani od posla i ucenja naizmenicno, dobro da su ukapirali :)


Gost

#454

2013-12-19 19:31

A ja bih takodje najljubaznije sve koji ucestvuju u ovakvoj raspravi posavetovao da " spuste loptu na zemlju " , ostave se prepirki ko je u pravu, treba se sada usredsrediti na prikupljanje potpisa za ovu peticiju i sretna neka je Slava svina onima koji je proslavljaju danas, provedite je u miru sreci i blagostanju, svako dobro zelim !

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-12-19 19:35


Boadicea

#456 Re:

2013-12-19 19:46

#451: -

 

Ali na istoj strani je i stari clanak koji ohrabruje:

http://www.nadlanu.com/pocetna/a-201387.295.html&h=OAQEszjZz&s=1

Narocito ovaj deo:

- Ako ne dovrše studije, mogu da se prebace i nastave po novim nastavnim programima - objašnjava prof. dr Nada Kovačević, prodekan za nastavu Univerziteta u Beogradu. - Nije isključeno ni da će oni da se žale Ministarstvu i da im bude i odobreno.

Ovo ako automatski znaci da nema sanse da se studenti jos sad vrbuju za prelazak na Bolonju, a ono drugo boldovano u samom tekstu znaci ono sto smo i ocekivali.


Gost

#457 jedan od solunaca

2013-12-19 20:09

Svim cenjenim gostima koji pažljivo čitaju i komentarišu našu peticiju

Bravo! Upravo o tome razmišljam večeras i pitam se koliko se samo loših stvari ne zna o tome kroz šta su sve stari studenti prolazili na svojim fakultetima. Upravo ste me sad podsetili na jednu činjenicu koju možda nije primereno da iznosim u okviru ovih komentara, ali ipak ću je izneti.

Ne znam da li šira javnost zna za izvesni "harač" koji Filološki fakultet traži starim studentima od jeseni do jeseni, a pod nazivom OBNOVA ČETVRTE GODINE STUDIJA, koja "simbolično" iznosi 28 500 dinara i mora da se plati JEDNOKRATNO.

Zbog stalne potrage za nekim stalnijim poslom i trenutnog neimanja istog ove godine se desilo da uputim molbu fakultetu kako bi mi omogućio plaćanje iste sume bar na rate i time znatno olakšao taj po meni krajnje bizarni namet i očigledno jedan od legitimnih načina za pljačku starih studenata jer nije teško izračunati koliko je to novca kada se 28 500 pomnoži sa bar 100 starih studenata, a kamoli više stotina koliko nas ima ili nas je bilo.

Elem, cenjeni fakultet je kao dokaz da nemam novca za obnovu tražio niz dokaza, a jedan od njih je bila i izjava sa dva svedoka kojom se svedoči da sam osoba koja živi sama i trenutno nema nikakva primanja. Onda je nakon te izjave traženo UVERENJE na konto te izjave da u periodu od / do određenog meseca u ovoj godini nisam imala primanja i najzad posle mesec ipo dana donesoše velikodušnu odluku da iznos mogu platiti u DVE JEDNAKE rate. Hvala im od srca!!!

Postavlja se samo ovde pitanje kako ja stari student plaćam unazad obnovu te godine (i u poslednje tri godine, SVAKE godine u kontinuitetu platim isti iznos , a poneke kolege obnovu plaćaju SVAKE DRUGE godine, a takođe su upisali studije po starom programu i pre 2006 godine...? Šta bi bilo kada bi se samo po tome "zagrebalo" i sve to ispitalo, kada bih imala novca da zaista angažujem nekog advokata da me i stručno u tom pogledu zastupa...? Takođe verujem da je još dosta kolega koji su bili u istoj situaciji kao i ja.

I sad da se vratimo "cenjenoj" Bolonji i uslovno rečeno nesmotrenoj izjavi kolege A.K. te u vezi sa tim jedno pitanje stručnoj javnosti: Zašto nas na bolonjski sistem niste bezuslovno prebacili još davne 2005 godine kada je taj sistem zvanično i uveden kod nas već ste samo rekli, bar na Filološkom, "Ne,ne nikako, stari studenti će završiti studije po starom programu", a onda mudro uveli "obnovu četvrte godine studija"?

A mi se ne setismo da pitamo na vreme šta mi to toliko silno OBNAVLJAMO svih ovih 8 godina?

 


Gost

#458

2013-12-19 20:24

Sve je ovo tacno, navescu svoj primer : na maticnom fakultetu je nesto malo manji iznos koji se naplacuje ovo oktobra meseca svake kalendarske godine pod stavkom " obnova apsolventskog staza " . Ali kod mene, odnosno na fakultetu gde ja studiram ima jos nesto, naime taj iznos ni pod kakvim uslovima, bez obzira na sve okolnosti se ne moze platiti u vise rata, nego mora naravno sve odjednom da im se plati. A obrazlozenje sa fakulteta koje smo dobili od sluzbe za nastavu i uprave moje koleginice i kolege je da je taj iznos isuvise mali da bi se placao u dve ili vise rata, eto toliko o tome od mene.

Gost

#459

2013-12-19 21:26

svima nam je cilj da zavrsimo ono sto smo zapoceli!
gevara

#460

2013-12-19 21:28

Za organizatore peticije, moje skromno uverenje je i da je ovih oko 2000 potpisa dobra cifra,naravno primati i dalje potpise,ali vec sa ovom cifrom krenuti u akciju,ide nova godina i onda za čas stize 15.januar-mnogi od relevantnih faktora idu na skijanje u šamoni, neki na sunčanje na bali, i vreme leti.Zato AKCIJA SADA I ODMAH,AKO BI se pokazalo u prvim kontaktima da nema spremnosti na prihvatanje uslova do najdalje kraja Januara,menjati taktiku(za sada toliko.)
p.s. za organizatore,ne zelim da nesto pametujem,ali odmah konkretizovati akciju sa Terezom. za dobro svih nas.

Gost

#461

2013-12-19 21:51

i na filozofskom u novom sadu se placa svake godine 8000 (obnova apsolventskog staza)

Gost

#462

2013-12-19 21:54

I ja mislim da treba odmah da se pokrene ovo pitanje...
Peticija i dalje neka bude otvorena sve dok ne postignemo zadati cilj!

Sad se suska i da ce se raspisati vanredni parlamentarini izbori. Bolje da se odmah krene u akciju dok svi nadlezni drzavni organi nisu otisli u tehnicki mandat. A u tehnickom mandatu nema donosenja nikakvih bitnih odluka...

Gost

#463

2013-12-19 22:25

Smatram da ima osnova ovo sto su pojedini prethodnici prokomentarisali, moramo i te neke stvari imati u vidu, trebali bi mozda i o tim okolnostima razmisljati.

Gost

#464

2013-12-19 22:38

Ukidaju pravo na obrazovanje ljudima! Posredno tako što će sa 6,7 dodatnih ispita da opterete još više ove neefikasne i preobimne fakultete, dok na privatnim, studentima samo upisuju ocene na lepe oči..i uzeše nam sve poslove, dok država sve dublje tone u neznanju i propadanju..

Gost

#465

2013-12-19 22:54

Nemojte zaboraviti da je nasa snaga upravo u ovoj inicijativi, odnosno peticiji, potpisima i to u ovolikom broju za sada i da se iz dana u dan povecava taj broj, sasvim solidna organizovanost, mislim da je tacno na vreme pokrenuta ova tema.
mašinac

#466

2013-12-19 23:25

Niko ne pita odakle da nađem pare i vreme da učim. Radim i firma mi duguje 20 plata...

Gost

#467

2013-12-20 02:24

Nadam se da ćemo uspeti,jer još dve godine bi mi mnogo značile da završim fakultet

Gost

#468

2013-12-20 07:00

Bravo za "Novosadjane", koji popravljaju svoju statistiku. :)

Gost

#469

2013-12-20 07:02

Sasvim dobro ide ova nasa peticija, treba dalje prosiriti i informisati dodatno o svemu naravno sa zeljom i nadom da uspemo. Treba razmisljati i o tome da nam treba i sto jaci uticaj, podrska od medija, ministarstva, Vlade, politicara, narodnih poslanika, Univerziteta itd. Treba samo ovako nastaviti.
MacBoban

#470 Borba!

2013-12-20 08:33

Ako ne produže rok, radikalizovati stvar!!!

Gost

#471

2013-12-20 11:18

Evo jedne nelogicnosti, prozivaju popularno nazvane vecite studente,po starom programu studija, pa se hvale efikasnoscu bolonje, ako se cita Zakon o visokom obrazovanju,vidi se da bolonjci mogu da studiraju neograniceno,Član 94 Status studenta prestaje u slučaju:4) kad ne završi studije do isteka roka koji se određuje u dvostrukom broju školskih godina potrebnih za realizaciju studijskog programa;pa stav2.Studentu se na lični zahtev može produžiti rok za završetak studija, u skladu sa opštim aktom visokoškolske ustanove,sto ce masovno da koriste sledece skolske godine, bar na Pravnom, pa zar isti ti bolonjci nisu isto tako veciti, uz sve olaksice koje imaju,moramo insistirati na produzenje roka po starom, jer bolonja nikako ne ukida to tako popularno u medijima vecito studiranje, ovo se moze koristiti kao dobar argument za peticiju.

Solunka

#472 Diskriminacija Solunaca

2013-12-20 11:27

Diskriminacija studenata koji su magistrirali prema starom programu u punom je jeku. Svi javni konkursi u drzavnim organima su do sada bili diskriminatorni, evo koje uslove su tražili: Uslovi: Stečeno visoko obrazovanje iz naučne oblasti (tt/dh ).... na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije – master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje 4 godine; položen državni stručni ispit, 1 godina radnog iskustva u struci ili najmanje 5 godina radnog staža u državnim organima, poznavanje rada na računaru. NIGDE NEMA MAGISTARA ! ONI SU PRAVNO NEVIDLJIVI. Ljudi, otpuštena sam kao tehnološki višak iz državne uprave sa diplomama dva državna fakulteta! Zašto, pa zato što za magistre nema nijednog radnog mesta u Ministarstvu energetike. Ako želite, poslaću vam dokaz, informaciju od javnog značaja koju sam dobila od Ministarstva. Neko mi je rekao da su uslovi konkursa takvi da podilaze onima koji su završili privatne fakulteta, posebno Bolonjcima. U Nacionalnoj službi zapošljavanja, masteri su prema šifrarniku stekli VII 1 stepen VSS, a ne VII 2 - koji su stekli MAGISTRI PO STAROM NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU .... tako da je ova peticija veoma važna za sve nas koji završavamo po starom programu, a nemamo nikakva prava na zvanje, posao i dr.

 


Gost

#473

2013-12-20 14:39

Ljudi, samo napred. Saljite dalje, i trazite da traze da se salje dalje! To je jedini nacin da skupimo potpise. Nije lepo sve sto smo do sad istrpeli, dosta je bilo.
Vasa Rešpekt

#474 OBAVEŠTENJE!

2013-12-20 15:26

Kolege, sada možete sve informacije dobiti i na fejsbuk profilu Vasa Rešpekt. Profil je otovren radi budućih obaveštenja, vaših pitanja i lakše komunikacije sa organizatorima. Slobodno šaljite zahteve.

Gost

#475

2013-12-20 15:37

Nema se para to je ono glavno zbog čega studenti ne završavaju fakultet pogotovu oni koji dolaze iz unutrašnjosti,a iskreno najviše sam izgubila volju jer je sve korumpirano ideš tolike godine u školu da bi sedeo kući sa diplomom traže ti radni staž a odakle da ga napravim kad niko neće da me zaposli,zato i naši ljudi idu preko u inostranstvo tamo te ne sputavaju