Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu


Gost

#576 Re: Podrska

2013-12-25 23:41

#575: - Podrska

Hvala puuuuuuuuno na podrsci!!!!


Gost

#577 Re: Re: Podrska

2013-12-25 23:54

#576: - Re: Podrska

Recept za uspeh je 1) nema nerviranja, samoprebacivanja i samosazaljenja, 2) svaki novi pocetak je tezak ali je ipak korak u pravom pravcu i 3) nezavisno od peticije Vi kolege to mozete (zavrsiti fakultet)!.

ВнедељковиЋ

#578 Вечити студенти, сви у напад!

2013-12-26 00:18

„Тренутно није битно да ли има смисла да завршиш факултет да би нашао посао, већ да докажеш себи да си у стању да се избориш са системом таквим какав јесте.“

http://vnedeljkovic.blogspot.com/2013/12/blog-post_26.html

Gost

#579 Re:

2013-12-26 00:55

#7: -

ili o studentima :P


Gost

#580

2013-12-26 01:08

Koliko ruznih komentara na ovaj link,ja ne verujem koliko zla ima u ljudima.
http://mondo.rs/a646669/Info/Drustvo/Peticija-vecitih-studenata.html

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-12-26 01:49


VELIKO HVALA

#582 VELIKO HVALA

2013-12-26 02:52

Obracam se pokretacu peticije: Svaka cast majstore, prvi si KONKRETNO stao u odbranu nas starih studenata, dobili smo i prostor u medijima. Ne sumnjam da cemo uspeti u nasim zahtevima, i kad to bude ozvaniceno, brate, imas pice od mene! :)
Veliko hvala i majki terezi na pomoci i podrsci. :)
mladi stari

#583 Re: VELIKO HVALA

2013-12-26 03:00

#582: VELIKO HVALA - VELIKO HVALA

Ma sta pice,i rucak i veceru :)


Gost

#584

2013-12-26 06:16

Od mene imas rucak sa aperitivom :) !
Solunci svih fakulteta

#585 Re: VELIKO HVALA

2013-12-26 07:11

#582: VELIKO HVALA - VELIKO HVALA

Svi smo mi u ovom zajedno, jedna lasta ne čini proleće, ali ga ovo naše jato itekako najavljuje. Hvala svima vama na odzivu i pozitivnoj energiji koju šaljete iz dana u dan. I, naravno, neizmerno hvala gđi Terezi, ona je naš vetar u leđa. Zajedno do cilja! :)

25/2002

#586

2013-12-26 07:18

Šta je sa nama koji smo morali da radimo, da ne pričam i po dva tri posla, da bi uopšte i mogli da studiramo. To se ne računa... Računalo se kada smo im davali pare za školarinu..

Gost

#587

2013-12-26 07:45

Hajde potpisi, ne treba sada ni u kom slucaju ni malo posustajati !
veciti student xaxa

#588 Re: Re: jedan od solunaca

2013-12-26 07:57

#22: - Re: jedan od solunaca

I ja sam sa filOloskog... i mislim da jedino mi koji smo sa odredjenih katedri mozemo da razumemo sta se desava tamo (realno, neke katedre imaju prilican uspeh i dobru prolaznost). Mojim roditeljima i dalje nije jasno kako to da sam imala aps. staz od 6 meseci (!!!) i kako to da imamo samo 5 rokova... Sad ih ima navodno 6, ali su spojeni 3x2 i to tako da se samo na papiru vidi da ima 6. Decembarski rok do ove godine na mojoj katedri nisu organizovali, zbog nedostatka prostora naravno, da bi sada rekli kako je to oduvek regularan rok! Naravno, samo za usmene ispite sa IV godine... Prost primer za stanje kod mene konkretno: koleginica je bila bolesna i isla na lecenja nekoliko meseci, dovoljno da izgubi dva roka za polaganje usmenog i da joj ostane samo poslednji rok. Kad je, sa svim dokumentima o lecenju, otisla kod tadasnjeg prodekana za nastavu (garnitura pre trenutne) i zamolila da dobije jedan rok vise, na pitanje - koji ispit Vam je ostao (fr. knj. 3) covek je odgovorio - aaa, koleginice, ja se u toj crkvi ne bih molio! Mislim da to sve govori.
Da ne pominjem cinjenicu da nemamo knjige, udzbenike... nego ucimo iz belezaka sa predavanja i, eventualno, sklepanih skripti (fotokopiranih 10ak knjiga, spojenih u spiralu bez reda i konca) i nikad nije dovoljno spremljeno...
O radu tokom studiranja tek necu da pricam, sve je vec receno...

Nadam se da ce uspeti peticija :)


Gost

#589 strašno

2013-12-26 08:52

Koliko zlobe u komentarima na Mondu... Ja bukvalno ne mogu da verujem koliko su nas ispljuvali i koliko su svi u fazonu "dosta vam je više" i slično. Duša me boli...

Gost

#590

2013-12-26 09:02

Izvini na komentaru, ali odrasti, nemoj me pogresno razumeti, slican komentar sam dao i samom sebi, ne bi trebalo da se covek se opterecuje oko takvih stvari, odnosno bar da pokusa u tome :) !

Gost

#591

2013-12-26 09:14

Ovo je cista glupost izmisljena za pljackanje naroda. Niko od nas vise nije redovan student i ne skoluje se o trosku drzave nego drzavi debelo plati svaku skolarinu, prijavu ispita, odlaganje...Pri tom na svakom fakultetu ima predmeta gde je prolaznost ocajna upravo da bi kocila zavrsetak studija i terala ljude da se prebacuju na privatne fakultete. Kada bi drzava bila ozbiljna pa da se pozabavi vezom izmedju profesora kod kojih je prolaznost ispod deset posto i privatnih fakulteta u Srbiji ovaj problem ne bi ni postojao. Ali kako da se pozabavi kad su na pojedinim fakultetima upravo ti profesori sluzbenici drzavne bezbednosti. Ja sam pre dve godine obnovio status studenta i polozio cetrnaest ispita na Pravnom fakultetu za godinu i po dana sa cetrdeset i kusur godina. Jesam ja los student. A onda sam dosao do poslednjeg ispita na trecoj godini i sreo na stotine apsolvenata koji ne mogu da se mrdnu na cetvrtu godinu dok ne ociste taj jedan najvazniji ispit u karijeri. Kaze asistent koji priprema eliminacione testove, studenti ne znaju da uce, hej, apsolventi drzavnog fakulteta ne znaju da uce. Pa ko je ovde lud.

Gost

#592

2013-12-26 09:28

Nove generacije,površnost,jad,...kad bi im napisao moj život unazad 21 godina,imam 32,ostalo 4 ispita na Šumarskom u Bg,i krenuo od 1992 pa nadalje ...na kraju bi me verovatno pitali,pa odakle ti snage čoveče! Vratio sam se na fax u ovoj školskoj godini,poslednji dat ispit 2007,putujem iz Bosne na ispite,čak i konsultacije,na kojima dodje 20 ljudi,a traju sat vremena,i budu samo jedan dan sedmicno,ide teško,profesori se ponašaju kao da nisam pravio toliku pauzu,pa kad na ispitu krene sa pitanjima koje nemaju u knjizi " a pričao sam o tome kolega na predavanju",a ja slusao predmet pre 9 godina ....i tako ....nadam se produzenju,mozda i zavrsim do tog njihovog 30.9.2014,ali nije prijatno uciti i znati da ako ne dam do tada ....jos jedna stvar,ova 4 ispita sto su mi ostala,profesori uopste ne priznaju bolonju,ispituju kao i stare studente,pismeni-usmeni,i znajuci kakvi su,nikad se to promeniti nece,i ako kojim slucajem ovo ne uspe (a ne sme biti tako),ja ne zavrsim,treba neko da me odere za 1000 evra,doda 10 ispita,moram boraviti u Bg -dodatni trosak,i na kraju opet dodjem do ta 4 koja profe ispituje kao da 1970-1980,znaci klasican pismeni i usmeni ..... i da,moram ostaviti posao i suprugu.....dece jos nemam,skoro se ozenih!

Pozdrav svima

funkcionalna (ne)pismenost

#593 "Inače im studije propadaju" - kakve su ovo nebuloze?!

2013-12-26 09:29

Molim pokretače peticije koji su u kontaktu sa novinarima da reaguju povodom navoda u sinoć objavljenom tekstu na Mondu (http://mondo.rs/a646669/Info/Drustvo/Peticija-vecitih-studenata.html)
"Tekuća školska godina krajnji je rok u kome moraju da diplomiraju hiljade "starih" studenata, inače im studije propadaju. (?!!!) Zato su pokrenuli peticiju."

Prema ZAKONU O VISOKOM OBRAZOVANJU:

(http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_visokom_obrazovanju.html)


Član 123
(Stav 1.)
Studenti upisani na osnovne studije i na studije na višim školama do stupanja na snagu ovog zakona mogu završiti ove studije po započetom nastavnom planu i programu, uslovima i pravilima studija, najkasnije do kraja školske 2013/2014. godine, odnosno do kraja školske 2014/2015. godine za studente upisane na integrisane studije iz polja medicinskih nauka.
...
Studenti iz stava 1. ovog člana imaju pravo da nastave započete studije po studijskom programu koji je donet u skladu sa odredbama ovog zakona, na način i po postupku utvrđenim opštim aktom visokoškolske ustanove.

Molim vas da me neko ispravi ako grešim, ali mi u slučaju da ne završimo studije po starom programu u predviđenom roku, ne gubimo pravo da diplomiramo po novom sistemu, položeni ispiti nam se ne poništavaju...?

Novinari to izgleda ne razumeju i stavljaju naglasak na "Produženje roka ZA ZAVRŠETAK STUDIJA po starom programu", umesto na "Produženje roka za završetak studija PO STAROM PROGRAMU". Tako se dovodi u pitanje naše pravo da uopšte diplomiramo po bilo kom programu, ikada, što je stvarno grozno; molim vas da reagujete...!!!


Gost

#594 Re: strašno

2013-12-26 09:29

#589: - strašno

592 na racun 589 :-)


Gost

#595

2013-12-26 09:40

Hajdemo, potpisi, potrudimo se jos samo malo vise .... !
mohikanka

#596 Re: "Inače im studije propadaju" - kakve su ovo nebuloze?!

2013-12-26 09:51

#593: funkcionalna (ne)pismenost - "Inače im studije propadaju" - kakve su ovo nebuloze?!

Ma to poluinformisani, poluobavesteni novinari po obicaju prave zbrku, a u ovim navodima prepisuju recenice iz proslogodisnjih netacno protumacenih i nepotpunih clanaka. U medjuvremenu su se ta pitanja oko gubitka statusa studenta objasnila ( ovogodisnji tekstovi ).


Gost

#597 A skontala sam da negde ima i peticija za bolonjce mozes li mi proslediti sajt ili kako vec,ako sam

2013-12-26 10:09


Gost

#598 Re: Вечити студенти, сви у напад!

2013-12-26 10:33

#578: ВнедељковиЋ - Вечити студенти, сви у напад!

Upravo tako!!! Bravo!!!! Hvala puno u ime svih nas, hvala od srca na podrsci!!!! Zajedno do nasec cilja! Potpisi potpisi potpisi POTPISIIIIIIIII!!Idemo sto vise to bolje za nas, i ne obazirimo se na neke obeshrabrujuce komentare!!!


Gost

#599

2013-12-26 11:10

Zelim da naglasim da imaju svi oni koji su ukljuceni u ovu inicijativu, punu podrsku moju i mojih kolega. A o izlazenju profesora u susret nemam komentara, sem da naravno nisu svi profesori isti i ima onih koji se maksimalno trude da pomognu ali dovoljan je jedan na svakom fakultetu pa da ga nikad ne zavrsite. Jel'te? Postoje razni razlozi zbog kog tzv "veciti" nisu zavrsili i objektivni i subjektivni. Ali treba im dopustiti da u sto vecem broju isplivaju, a ne uslovljavati. Pozdrav i srecno!
zamena teza

#600 Re: Re: "Inače im studije propadaju" - kakve su ovo nebuloze?!

2013-12-26 11:15

#596: mohikanka - Re: "Inače im studije propadaju" - kakve su ovo nebuloze?!

Ali se bojim da danas ovakvo površno izveštavanje medija povodom ove peticije izaziva negativan odjek, kontraefekat i vrlo loše raspoloženje u široj javnosti, i potpuno pogrešne asocijacije po ovom pitanju...