Otvoreno pismo ministru nauke

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Otvoreno pismo ministru nauke


Gost

#251 Re: Re: Re: Re: Džoni

2012-10-30 15:19

#249: - Re: Re: Re: Džoni 

 Da mislim "kooperativni" u smislu kao što je navedeno negde napred:)

slucajno samo?

#252 slucajni citalac

2012-10-30 17:19

Dok se ljudi u Srbiji bave raznim peticijama, vreme prolazi a u nauci propadosmo, na svim poljima.
Drzava Srbija, od pisanja radova pojedinaca, bilo kog profila,i iz bilo koje naucne oblasti, nema nikakve koristi samo stete. A narod to sve placa.
Ako ovako nastavimo da se naucno bavimo problemima u drzavi, nestacemo nenaucno sa prostora sadasnje drzave.

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2012-10-30 18:11


Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2012-10-30 18:11



Gost

#255 Član

2012-10-30 18:14

Ja sam član citatnog kartela :) Imam 6 kartela i 3 firme imam, pa ću da zaposlim i ovoga Peru i ostale iz CEON ili kako se ta tela zovu i šta je to u opšte... Ima da i vi bidete citirani i bole vas...

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2012-10-30 18:15


Član

#257 Član kartela

2012-10-30 18:18

Pero, Ratko, Zoran, Miroljub i Ljuljana da se učlane u moj kartel. Citiramo u M21, M22 i M23. Tamo imam neke veze da mi objave. Citiranje radova je: u M23- 300e, u M22- 500e, u M21- 750-1200e. Dopisujem na radove: asistenti 300e, docenti 500e, vanredni 800e, redovni 200e (njima ne treba više). Cena se uvećava 50% ako je gusto za reizbor i projekat
Kartelče

#258 Kartelče

2012-10-30 18:23

Imam i još jeda uslugak oja povećava cenu 50%, a to je nekorektno citiranje - dakle izvlačim širi smisao, pravim indukcije u uvodu i dedukcije u diskusiji sa jednim ili više vaših radova. Ako platite da vam citiramo dva rada teći je gratis. Ako ćete vi citirati nas cena pada u zavisnosti od dogovora

Gost

#259 Kartelče

2012-10-30 18:30

I da, da ne bude da nismo patriote, svi koji su bili ili jesu stipendisti ministarstva nauke za svaki rad dobijaju rad citiranja gratis :)
Posebna ponuda je za profesore na fukcijama - dekane, prodekane, direktore, rektore, članove uo, članove no, članove partije i drugo.

Naš kartel za vašu nauku!!!

PS. Pogledajte koliko je mejlova koje dobijamo gde zapadnjaci nude da se rad pogura, da se kao jezički uobliči, pa vam oni kao jave gde se manje čeka i tako. Misim to je mafija, a ja i moje tajno kartelče slabo. I Ratko i Zoran i Ljiki da mi to uzmu, nema šaje
informisan

#260 Re: dokument molim 2

2012-10-30 23:06

#128: Justice - dokument molim 2

Iz prve ruke, naplaceno  910 Eura. Iz ostalih izvora - cifra varira, mada je blize 800 Eura nego 500. Poskupelo kolega, trazena roba :)

Koncept odlaska na recenzije, kao i ODBIJANJA rada ne postoji (osim ukoliko se ne uplati novac na racun editora :)

Sp

#261 Re: Re: dokument molim 2

2012-10-30 23:55

#260: informisan - Re: dokument molim 2

Ha ha . . . pa ljudi dajte spisak tih časopisa da i ja objavim 10-15 sa SCI godišnje, ovako cvrcnem 3-5 samo...

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2012-10-30 23:56


ZAbrinut

#263 Re:

2012-10-31 00:10

#262: -

Jadan čovek, mora da je imao problema u detinjstvu sa majkom.

gost

#264 Re: Re: Re: Re: Dobronameran

2012-10-31 00:47

#250: Stojadin - Re: Re: Re: Dobronameran

Jeste raste broj potpisnika. 700 potpisa, a 300 sa različitih adresa. Ovi što su pokrenuli peticiju bogami znaju da plagiraju.

__________________________

Pa sad, ko zna da plagira a ko ne zna da racuna, se najbolje vidi iz prilozenog...

"770 ljudi je potpisalo ovu peticiju. Potpisi dolaze sa 584 različitih IP adresa"

Mali Nole

#265 Re: Re: KONKRETNO

2012-10-31 01:24

#223: - Re: KONKRETNO

Zar nije dovoljno videti sta objavljuje TTEM i shvatiti gde spada ovaj casopis. Jos gore je da zbog svoje "multidisciplinarnosti" moze da se koristi na svim fakultetima, iako vecina njegovih sadrzaja je bezvredna. Kao sto moj nadredjeni rece "u TTEM za 500 evra ce objaviti i TV program ako treba". A koliko traje TV program. Pa sedam dana i onda ga mozes baciti u djubre.

Mikronezija

#266 Re: dokument molim 2

2012-10-31 01:37

#128: Justice - dokument molim 2

Kotizacija???

Pa nije to konferencija, ili mozda jeste gde se 100% prihvataju radovi (nase konferencije, ali i neke u okruzenju kada im trebaju pare).

Na publikovanje se ceka jer izlazi 4 puta godisnje. A papirce da je prihvacen rad se dobije za dva meseca (a moze i manje ako si u dilu) i to bez ikakvih izmena rada. Kada budu uvecali novac onda ce preci na elektronsko izdavanje pa se nece cekati na publikovanje rada u casopisu.

Naravno nigde nije navedeno da se placa izdavanje rada. To se u engleski govornim podrucjima zove Article Processing Charges (APC). Medjutim posto je tehnoloski napredna Bosna u pitanju to je za njih nepoznata rec. Zbog toga u naslovu casopisa figurise i termin Technics (T od TTEM). Bilo bi lepo da neko objasni sta stvarno znaci ta rec.

Kvalitet ovog casopisa se ogleda u tome sto tamo prolaze radovi "istrazivaca" koji nigde drugde ne mogu objaviti radove. Ovo je tacno u recimo 95% slucajeva. A ostalih 5% predstavljaju statisticku gresku.

Djole

#267 Re: Re: dokument molim 2

2012-10-31 08:06

#266: Mikronezija - Re: dokument molim 2

"
Kvalitet ovog casopisa se ogleda u tome sto tamo prolaze radovi "istrazivaca" koji nigde drugde ne mogu objaviti radove. Ovo je tacno u recimo 95% slucajeva. A ostalih 5% predstavljaju statisticku gresku.
"


OVIM JE REČENO SVE! Džabe ti novci i formalan uslov da je na SCI listi!

 


Gost

#268 Re: Re: Re: dokument molim 2

2012-10-31 09:39

#267: Djole - Re: Re: dokument molim 2

A ti gospodine kad iznosis ovakve proceni i svrstavas sve autore i njihove radove u ovih 95%, zasto se lepo ne potpises, pa da vidimo koji im to "kvazi naucnik" porucuje. Verovatno imas bogatu naucnu karijeru. Siguran sam u suprotno. Veoma je nekorektno sto takve lazi i gluposti iznosis.


Gost

#269 Re: Re: Re: KONKRETNO

2012-10-31 09:41

#265: Mali Nole - Re: Re: KONKRETNO

Na pitanje kolege " Gde ovaj casopis spada", evo odgovara:

Ovaj casopis spada i ukljucen je na svetsku SCI listu, koju je propisao http://ip-science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlsearch.cgi?PC=MASTER

DOKAZ ZA TO - http://ip-science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlresults.cgi?PC=MASTER&Word=ttem

 

Da li vi HOCETEEE da kreirate SCI listu i da li ce vas THOMSON REUTERS da pita, e pa nece mociiii.  ZAO MI JE !!!

Mićo

#270 Re: Re: Re: Re: dokument molim 2

2012-10-31 10:59

#268: - Re: Re: Re: dokument molim 2

Peticija je korektna jer je protiv predatorskih časopisa; plagijata; te neetičkog sistema vrednovanja znanosti

http://portal.connect.znanost.org/2012/10/peticija-protiv-predatorskih-casopisa-plagijata-te-neetickog-sistema-vrednovanja-znanosti/


Zavod za statistiku

#271 > 95%

2012-10-31 11:04

#266: Mikronezija - Re: dokument molim 2

"Kvalitet ovog casopisa se ogleda u tome sto tamo prolaze radovi "istrazivaca" koji nigde drugde ne mogu objaviti radove. Ovo je tacno u recimo 95% slucajeva. A ostalih 5% predstavljaju statisticku gresku."

To se statisticki lako proverava preko http://www.ttem.ba/ i http://kobson.nb.rs/nauka_u_srbiji/nasi_u_wos.3.html

krivak

#272 Re: Re: Re: Re: KONKRETNO

2012-10-31 11:21

#269: - Re: Re: Re: KONKRETNO

Ovde negde i lezi problem nasih zabluda. Naime, sama pripadnost casopisa Thompsonovoj SCI listi je pre 20ak godina bila merilo kvaliteta casopisa. Thompson Roeuters je PROMENIO politiku, i vec par godina intenzivno ukljucuje i regionalne casopise na listu, tako da sada NIJE DOVOLJNA samo pripadnost listi. Potrebno je pogledati i detaljniju metriku svakog od zurnala (pre svega broj autocitata kao i broj citiranih radova od ukupnog broja objavljenih).

Na zalost, ne postoji indikator koji bi ukazao na podizanje broja citata iz kartela (dogovor dva ili vise casopisa o medjusobnom citiranju), ali je zdrav razum sasvim dovoljan da se i ovako nesto uoci kao pojava.

ODLICAN servis za analizu i rangiranje casopisa je www.scimagojr.com, toplo preporucujem da na njemu proverite performanse zurnala pre nego sto se za njega odlucite.

Na kraju, jasno je da se naucni rezultati nikako ne mogu do kraja kvantifikovati, to i jeste razlog zasto u akademiji funkcionise sistem recenzija i komisija. Da bi smo popravili stanje u Srbiji, bilo bi dovoljno da FORMIRANJE tih komisija ucinimo transparentnim a ne dogovornim procesom. Dakle, ukoliko bi pri formiranju komisije za odbranu doktorata nadlezno telo predlozilo clanove komisije koji su iz oblasti kojom se doktorat bavi, po slucajnom principu, sa BILO KOG univerziteta iz zemlje, te da mentor NE MOZE biti clan komisije, dobili bi daleko bolji filter od bilo kakvih formalnih kriterijuma za doktorante.

Mićo

#273 Re: Re: Re: Re: Re: KONKRETNO

2012-10-31 12:27

#272: krivak - Re: Re: Re: Re: KONKRETNO

Što raditi kad dosta ljudi je do nedavno doktoriralo bez ikakvih kriterija i za koje su predatorski časopisi dapače spas i opravdanje za postojanje u znanosti ?

 

Muzicarka

#274 umetnost i nauka

2012-10-31 13:53

Meni posebno smeta što, za napredovanje na umetničkim fakultetima, na primer u zvanje docenta, nije do danas definisano šta su to "priznata umetnička dela". Komisija za akreditaciju je SVAKO umetničko delo (npr. koncert hora u lokalnom domu kulture), definisala kao PRIZNATO umetničko delo i na taj način izjednačila završen doktorat nauka sa nekim ko ima završene osnovne studije, nijedan objavljen rad, niti upisanu magistraturu, ali ima lokalni hor.
Ako je Komisija za akreditaciju izjednačavala de facto nepriznatu umetničku delatnost sa priznatom, zašto nije i prijavljene doktorske disertacije računala kao odbranjene?
Druga strašna stvar u našoj branši je što možete imati reference isključivo iz umetnosti (npr. dirigujete), a predajete NAUČNI predmet! I šta su naučili studenti kod tih profesora, sem onoga što već znaju (da pevaju)? Mogu li da nastave studije iz te oblasti na osnovu stečenog (ne)znanja? Ne.
Kako je moguće doći do informacija da li će u budućnosti Ministartsvo kroz zakone i delovanje nesrećne Komisije za akreditaciju - ispraviti ove (blago rečeno) nepravilnosti?

Gost

#275 Re:

2012-10-31 14:03

#235: -

Imam osecaj da bi nekima mogli da padnu doktorati zbog objavljenih radova u TTEM. S obzirom da su vec dosta para ulozili, to je promasena investicija. Naveo bih primer Elektronskog fakultreta u Nisu koji TTEM priznaje za doktorske studije iz elektronike a taj casopis nema blage veze sa tom tematikom. Zbog toga mnogi profesori sa ovog fakulteta se ne odazivaju na ovu peticiju i guraju kandidate koji nigde drugde ne mogu da doktoriraju. Naravno to se ne donosi na celi Elektronski fakultet u kojem neke katedre imaju zavidan nivo objavljivanja u prestiznim casopisima.

Zbog toga, jednostavno stavimo uslov IF = 0.5 i zavrsimo posao oko TTEM. Zatim uvedimo da nije SCIE lista u svakom casopisu ista. Ne moze se objavljivati u casopisu arhitektura (kao u TTEM) i priznavati clanke iz takvog casopisa na doktoratima koji se rade na Elektronskom ili Eleketrotehnickom fakultetu.