Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu


Gost

#251 Re:

2013-12-10 08:10

#250: -

Slazem se...i ja imam informaciju da se spremaju izboru,zato mislim da bi nesto konkretno trebalo preduzeti odmah posle praznika jer ce kasnije biti kasno i rasulo.Ovako dok se izborna kampanja zahuktava iskoristiti to.Studenti i onako imaju pravo glasa a pred izbore za glasace je uvek sve moglo :)

Jedan od pokretača

#252 MOLIMO BEZ TENZIJE, PANIKE I PESIMIZMA

2013-12-10 14:07

Poštovane koleginice i kolege, svima je jasno da nam je dogorelo do nokata i da smo nestrpljivi i na ivici živaca, ali to opet nije razlog da sami sebe podrivamo i idemo na sopstvenu štetu. Pokretanje peticije je zamišljeno onako kako je gospođa Tereza objasnila. Tržimo produžetak studija za još 2 godine od predviđenog roka 2014. a da li će neko diplomirati za 2, 3 meseca ili godinu dana, to je njegova stvar, ali ovde moramo biti jedinstveni i misliti podjednako i na one kojima je ostalo više od nekoliko ispita do kraja.
Što se tiče stručne pomoći gospođe Tereze, ona je više nego dragocena i nema razloga za sumnju. Pokretači peticije su u kontaktu sa njom i sve što radimo, radimo za dobrobit SVIH NAS, a ne pojedinca ili manje grupe. Zato vas i obaveštavamo o svemu. Još jednom da ponovim, da nam je pomoć svih studenata NEIZMERNO POTREBNA, jer samo uz svesrdno zalaganje svih nas, do Nove godine možemo preći 2000 potpisa.
Poštovane kolege, hajdemo jedinstveno i odlučno da se izborimo za ono što predstavlja ključno u našem životu!
Jedan od pokretača

#253 NEKO SA FILOZOFSKOG???

2013-12-10 14:29

Kolege, u ranijim komentarima je neko napisao da su studenti Filozofskog počeli prikupljati potpise zasebno i da su voljni da ih pripoje ovoj našoj peticiji. Kolege sa Filozofskog koje su sa nama u grupi pokretača ne znaju za to, pa molim one koji znaju da se jave, jer nam je svakako važno da se udružimo i budemo jedinstveni.
Hvala.

Gost

#254

2013-12-10 15:40

Bilo bi fer da zavrsimo fakultete po zakonu po kojem smo i poceli.

Gost

#255 Re:

2013-12-10 16:17

#254: -

Upravo to. Potpisala sam peticiju ali mi nije jasno zasto se trazi samo produzenje za dve godine. Ovo je konstruktivna kritika ili sugestija...kako god. Mozda ce gospodja Tereza da bolje to objasni, ali mislim da na ovaj nacin se samo daje dobar argument onima koji su postavili ovaj rok za diplomiranje jer MI sad opet trazimo neki rok...plus svi znamo da je produzavan vec dva puta ( razlozi irelevantni za pricu). Nekako je logicnije da se peticija uoblici tako da se svim studentima koji studiraju po starom programu omoguci zavrsavanje studija bez ikakvog roka kako smo i poceli..nije bilo nikakvih ogranicenja. Ljudi su u teskim vremenima najcesce kao apsolventi, se zaposljavali da bi izdrzavali sebe, porodicu, pa neko se i razboleo,zivot je nepredvidiv...ali su se vracali i dalje se vracaju da zavrse ono sta su poceli. Sad je tu bolonja, pa taj rok i opet se trazi neki rok, dodatne dve godine. Oni koji odlucuju mogu reci "sad trazite dve, pa cete opet za te dve godine traziti dve itd.." i to ne vodi nikuda samo stres za studente.

Samo da naglasim jos jednom, ja sam u potpunosti uz sve kolege koji su pokrenuli i sve koji su potpisali ovu peticiju.

M

#256 Rok od dve godine

2013-12-10 17:09

Tražiti da se omogući da ''stari'' studenti završe studije po svom studijskom planu i programu je ipak mnogo komplikovanije i daleko teže ostvarivo iz prostog razloga što mora postojati PREKLUZIVNI ROK (rok koji uređuje odnose, prava i obaveze, te onaj čijim prestankom prestaje da važi sve ono što je njime bilo uređeno). A on čini stvari i mnogo praktičnijim (u zakonskom tj. zakonodavnom smislu).

Stoga - ideja o putu kojim bi se išlo do traženog cilja je već jasna i razrađena. Tražiće se produženje roka završetka studija za dve godine, to je to. Ipak se ne može ostvariti beskompromisno i bezuslovno (apsolutno) dobro, imajte to u vidu (mnogi od nas, idealisti pogotovo, bi svakako voleli da je tako).

U ovo se uključuju i studentske organizacije, kao i pravna pomoć. Zar mislite da, kako god da je OVDE peticija sročena, bi se dozvolili ogromni propusti i ''stojanje na svilenim nogama''?!

Da se osvrnem na komentatora ''paju'' (paya, komentar #238 i kasniji):

Po tome je traljavo svako masovno oglašavanje. Nije kao da imamo neograničena, uopšte - ikakva, sredstva pa da možemo da zakupimo bilbord, TV reklamu i slično. Kako drugačije da dopremo do onih koji još uvek nisu čuli za peticiju, pogotovo do onih koji nemaju pristup Internetu ili su već neko izolovani od svog fakulteta i kolega?

Dalje, advokat nije anoniman za organizatore ankete, kontakt već postoji.

I najzad - u Crnoj Gori je bolonjski program uveden dve godine ranije nego kod nas, te je njima ove godine isticao rok završetka za ''stare'' studente. I oni su rok produžili (za još dve godine) u poslednji čas. Nije to bilo tako predusretljivo i romantično, naprotiv.

Nije mi namera da nipodaštavam ničije mišljenje, niti ikog ponaosob uopšte. Ovo sam pisao zbog razjašnjenja okolnosti i eventualnog boljeg razumevanja problema, situacije, mogućnosti...

STUPITE U KONTAKT SA ŠTO VIŠE SVOJIH KOLEGA I NE ZAZIRITE OD TOGA DA IH UPITATE DA LI SU POTPISALI PETICIJU (ukoliko smatraju da bi trebalo to da urade), ODNOSNO OD TOGA DA IH ''SMORITE''. Ovo je nemala stvar, zahteva i one nezgodne, radikalnije mere.
Majka TEREZA

#257 Re: Re:

2013-12-10 17:22

#255: - Re:

Pitanje je u redu. Odgovor, na žalost, ne mogu da dam javno kroz komentar, pošto može biti zloupotrebljen na štetu studenata sa velikim posledicama da ni zahtev za produzenje od 2.g. ne bude usvojen. Prosledicu odgovor organizatoru peticije na njegov e-mail, a onda neka on sa ostalima odluči da li će Vam odgovoriti, kako i na koji način. Moj zadatak je da pomognem, a ne da nanosim štetu, a kao diplomirani pravnik i advokat sa tridesetogodišnjim radnim iskustvom znam kako se tumače zakoni koji su u primeni, šta je zakonito, šta je u suprotnosti sa zakonom i da izvučem zaključak šta je moguće ostvariti i dobiti, a šta neće moći da prodje i iz kojih razloga. Zato što mi je stalo do svih Vas vodim računa i o najmanjim sitnicama da ne napravimo greške u koracima i ne ostanemo i bez "vrapca u rukama".

Zbog ovoga, molim, da se što veći broj studenata uključi tako što će postavljati mnogobrojna pitanja, jer u pravu ne postoji nijedno nedozvoljeno, nezgodno, neprijatno, bezvezno... pitanje, pošto će se iz njih izvući sve što je korisno za sadržinu zahteva, da se pruži što veći broj informacija sa svih fakulteta kako i šta rade starim studentima i sa kojim se sve problemima i mukama sreću stari studenti, da bi i odatle izvukli ono što predstavlja suštinu i ozbiljan problem, kako bi se uokvirili i sačinili zahtevi koji mogu imati prolaznost kroz izmenu i dopunu zakona. Za one koji nisu pravnici i ne studiraju pravo neće biti beskorisno da ih upoznam sa činjenicom da je izmena jedan postupak, a dopuna drugi, a mogući su i izmena i dopuna istovremeno. Kod izmene se traži da se već važeća i postojeća odredba-član drugačije regulišu i prestaje da važi ono što je bilo ranije, a počinje da se primenjuje ono što je izmenjeno na pravno dozvoljeni i predvidjeni način, od trenutka kada te izmene stupe na snagu. Kod dopune zakona se samo dodaju pitanja, prava, obaveze... koji nisu obuhvaćeni važećim zakonom iz bilo kojih razloga, a život i praksa su pokazali da to predstavlja pravni vakuum ili pravnu prazninu i da ne bi došlo do pravne anarhije i haosa, da svako tu prazninu rešava kako on smatra i tumači lično u svom interesu, ne u interesu šire zajednice, neminovne su dopune, tako što se dodaju novi članovi ili novi stavovi kod postojećih članova koji regulišu nova pitanja.

Kroz započetu akciju možete tražiti i izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, ali da ne bi bili neozbiljni, smešni, neznalice... pred stručnim i nadležnim organima i pojedincima koji će nas primiti, saslušati i razmatrati i odlučivati o postavljenim zahtevima, pišite svi o svemu i svačemu, ja ću uz pomoć organizatora sve da prečistim, izdvojim ono što je moguće i dozvoljeno i tražićemo sve što smatramo da će proći, ali moramo biti svesni i činjenice da ne mogu uvek svi zahtevi da budu usvojeni, zbog čega se mora dati prioritet osnovnim i ključnim zahtevima od kojih se ne možemo odreći, a oni drugi, manje značajni ako prođu super, ako ne nema razočarenja.

Na ovaj i ovakav način se radi: konstruktivno, brzo, ekspeditivno i efikasno, pa javljajte se i pišite što više.


Gost

#258 Re: Rok od dve godine

2013-12-10 17:29

#256: M - Rok od dve godine

Kolega, hvala na odgovoru, sada (mi) je sve mnogo jasnije. :)

Sve ce biti OK! :)

Hvala puno i advokatici Terezi na iscrpnom i iskrenom odgovoru.

xyz

#259 xyz

2013-12-10 17:54

Jel postoji opcija da se automacki posalje mejl ovima sto su zaboravili da unesu sve potrebne podatke kao npr ovoj mukici pod brojem 2193 koja je zaboravila da unese grad u kome se nalazi njen fakultet?

Gost

#260

2013-12-10 20:29

Ja sam u junu polagala ispit na Pravnom u Beogradu, kod profesora inace sudije Ustavnog suda i dotakli smo se ove teme na ispitu, on je gotovo siguran da ce doci do produzenja roka,bio je u fazonu to se stalno produzava,a i sam dekan je dao izjavu da bi apsolventima po starom trebalo ostaviti neko prolazno vreme, tako da nije losa klima bar na Pravnom, s tim sto mislim da je stav ovakav za apsolvente, dok za one koji su po starom programu, a 1,2 godina su, sanse su male, recimo oni su na Pravnom jos prosle skolske prebaceni na bolonju, nisu nista placali.

Gost

#261 Re:

2013-12-10 22:49


Gost

#262 neobaveštenost

2013-12-11 08:33

Meni je sasvim jasno kako je ovo zamišljeno i slažem se sa svim, ali smatram da bi ipak trebalo obavestiti medije jer mnogo starih studenata nije na Fejsbuku, forumima, na fakultet odlaze samo kada polažu ispite i verovatno ni tada ne porazgovaraju sa kolegama. Mediji su u ovom slučaju neophodni. Mislim da bismo u danu sakupili 2.000 potpisa ako bi ovo bilo ojavljeno bar u jednim dnevnim novinama.

Gost

#263

2013-12-11 09:24

nekom moze da ostane 1 ili 2 ispita ili samo diplomski, bar kad bi moglo da se diplomira posle septembra........ ako nam produze nadam se da profesori nece da nas gledaju kroz nisan, jer nas na ek fax u nisu i onako vec ne podnose......

Gost

#264

2013-12-11 09:43

Drago mi je daje neko pokrenuo ovu peticiju,,,:::)))

Gost

#265 Dusan Rakic

2013-12-11 09:43

Drago mi je da je neko pokrenuo ovu peticiju,,::)))
Marija

#266 Marija

2013-12-11 10:18

Kolege udruzimo se,borimo se svim snagama da uspemo!!!! Hvala svima koji su pokrenuli ovu peticiju, hvala od srca advokatici koja je uz nas i koja nam pomaze, hvala svima koji su potpisali peticiju, a bice ih jos u to sam sigurna!!! Samo zajedno i udruzenim snagama mozemo postici nas cilj!!! Idemo dalje, nema odustajanja... Veliki pozdrav!
1102

#267

2013-12-11 11:53

Kada bi moglo doci do izmene i dopune zakona o visokom obrazovanju ,posto je vec izmenjen oktobra 2013,odnosno kad bi mogli ocekivati resenje problema?
Kolega007

#268

2013-12-11 12:07

Ne razumem, ALI NE RAZUMEM ljude koji potpisu peticiju i ne popune sve sto treba da se popuni. Ili su nepismeni ili se plase, treceg nema. Ako su nepismeni to je velika sramota, a ako se plase onda neka i ne potpisuju, nije obavezno. Znam da moramo da budemo ujedinjeni i slozni oko ove stvari, zato i kazem, ko hoce, moze, ima snage, volje poverenja da ce ovo uspeti, a uspece, dobrodosao je, ko sumnja ili ceka da drugi odrade posao za njega ne mora da ostavlja polovicne podatke jer nicemu ne koriste, a prave dodatni posao ljudima koji sredjuju peticiju jer svaki potpis koji nije validan mora da se ukloni. Aman ljudi!

Postapsolv..

#269 Veliki pozdrav svima!

2013-12-11 13:35

Daj Boze da nam ovo uspe!Stvarno nije u redu da zbog par ispita sve padne u vodu!Mi izlazimo po pet sest puta na pojedine ispite pismeno i opet nista..uzas! Pozz

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2013-12-11 13:42



Gost

#271 Re:

2013-12-11 14:08

#1: -

samo tako :)

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-12-11 15:33


Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-12-11 15:47



Gost

#274

2013-12-11 17:11

ako predjemo na bolonju zbog 1 ili 2 ispita ima da nam nakace jos deset kao razliku tako da tek tad nista nismo uradeli........
Tamika

#275

2013-12-11 19:06

I ja se nadam i uzdam u ovu peticiju. I zahvalna sam pokretačima iste.
Mada me malo moj fakultet nervira sa tom odlukom da nam u februaru dostave spisak dodatih ispita..a na drugim fakultetima se to ne spominje?
Držim nam palčeve.Pozdrav