Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu


Gost

#201

2013-12-06 11:34

Ja imam index 561/09 , a upisao sam pravni fakultet u Nišu 2009. godine, nakon završene Više škole unutrašnjih poslova u Zemunu. Ovaj rok bi trebalo produžiti do minimum 8 godina studiranja, ovako ce se ispostaviti da imam 5, što je pored posla i porodice, verujte mi jako teško. Znaci, ne godinu, već do završetka, a minimum 8godina studiranja.

Gost

#202 Ni prava ni pravde

2013-12-06 12:35

"Nesto je trulo" VEOMA u drzavi,posebno sto se tice univerziteta:secam se pre par godina da su studenti koji su studirali po starom programu,a tada obnavljali II godinu bili primorani da potpisu da se ispisuju/gube status studenta odredjenog datuma(to nije 2014,bio je u pitanju raniji datum,onaj prvobitni).To se dogadjalo u "studentskoj sluzbi"-koja izgleda svemu sluzi osim studentima!Licno sam cula!Iako me to nije direktno doticalo,uznemirilo me je jer je ukazivalo da ce sukcesivno primoravati i studente na"visim godinama studiranja" na to.Ne znam koliko je njih to potpisalo,ali po ovome sto pise g-dja Majka Tereza izgleda da to nije smelo da se desi!
Ne znam kako bi fakulteti reagovali na prelazak "na Bolonju" ukoliko bi bili uslovljeni da nam vrate svaki dinar koji smo im uplatili(jer evidentno nismo uspeli/stigli da zavrsimo;ne bismo uplacivali da smo znali da ce nas primoravati da prelazimo na drugi studijski program),znaci novac za uplatu obnove godine,ispita,apsolventskog staza itd.SVE da nam vrate!Mi smo se upisivali i pristajali na studiranje po jednom studijskom programu a ne na nesto sto ce oni "u hodu" menjati,prilagodjavati svojim alavim,nezajazljivim apetitima prema tudjem novcu!
A neko ranije je nesto pomenuo Bolonjce,ove koje ja poznajem:ili su sve genijalci ili ta Bolonja se ne sprovodi kako treba-imaju jako visoke proseke,~svi ociste godinu u junu i pri tom su daleko od"bubalica"i "knjiskih moljaca"?!

mohikanka

#203 Re: Ni prava ni pravde

2013-12-06 14:04

#202: - Ni prava ni pravde

Ima tu i osvete, mrznje, nepodnosenja udruzenih mediokriteta, ljudi ’’okvira’’ i naucenih sablona, kojima smetaju ’’veciti studenti’’ - ljudi koji iskacu iz tih istih istih isprojektovanih obrazaca, u ovim vremenima rade i uspevaju da se usavrsavaju, pri cemu korist ima i pojedinac (studira sta zeli i tempom koji mu omogucava da uz to i radi), fakultet (samofinasiranje) i drustvo (prosperitet). Ta prica o vecitim studentima u nekom naprednijem drustvu bi bila sintagma za ljude koji se ne zaustavljaju vec nastavljaju sa usavrsavanjem.

 

nela

#204 NS med

2013-12-06 14:37

U Novom Sadu na medicinskom postoje stari studenti, bolonjci i takoyvani polubolonjci! Polubolonjci su jos uvek pod starim yakonom, imaju i plavi indeks ali su morali da polayu raylike ispita!
A pre mesec dva su ovde dekan i prodekanka primoravali studente da potpisu iyjavu da se slayu da nakon yakonskog roka nemaju pravo da vise studiraju na tom fakultetu! O cemu pricamo?

Gost

#205 Re: NS med

2013-12-06 14:58

#204: nela - NS med

Koliko ja znam, te izjave su povucene, nakon akcije kolege Mladena i cini mi se uz pomoc advokata (ako se ne varam, mnogo lici ''Majka Tereza'' na tog advokata :) ) Sef studentske sluzbe je rekao da ce sve izjave koje su se morale potpisati izvuci iz dosijea, a nakon toga ljudi koji su se upisivali nisu morali nista potpisivati, sem sto im je receno do kada mogu da studiraju po starom programu. Nezvanicno sam cula iz studentske sluzbe da pripremaju sledece godine ponuditi prelaz na bolonjski program jer je kao tako jedino izvodivo. Nas termin je 30.9.2015. a oni bi to napravili sledece skolske...ali hajde, nadajmo se da ce u toku sledece godine  biti produzen rok. Ne brini Nela, imas pravo da nastavis studije...

 

Mladen

#206

2013-12-06 15:47

Daleko od toga da sam samo ja učestvovao u tome - imali smo sastanke (i između studenata i sa prodekankom za nastavu), na kojima je to rešeno. Nije da ne beše frke oko svega, ali je to rešeno na kulturan i uviđajan način. E, sad, svejedno još uvek imamo problem, ovaj vezan za rok završetka studija i za eventualno prebacivanje na bolonjski program. Prodekanka za nastavu nam je rekla da postoje logistički problemi i oko tog mogućeg prebacivanja (ne može se desiti u poslednji čas, postoji razlika od 10-12 ispita koja se mora polagati itd.) pa se i to mora uzeti u obzir. Zbog svega ovoga smo svi u haosu, ne samo studenti. Održavaju se sastanci na nivou univerziteta o tome i fakulteti se među sobom kontaktiraju zbog iskustva i iznalaženja rešenja. Na kraju, u Novom Sadu je NEKOLIKO ljudi čak i dovodilo advokate u studentsku službu u jeku uslovljavanja upisivanja na studijsku godinu (ili obnove iste) i polaganja ispita tom izjavom. Sada ona više ne postoji.

Gost

#207 Re:

2013-12-06 15:54

#206: Mladen -

Ha pa sami sebi stvaraju probleme, a i nama... Kada bi nas pustili da zavrsimo po starom programu, kako smo i zapoceli, bilo bi lakse i njima i nama. Ali ne, zasto da bude jednostavno kada moze i komplikovano.

Tamika

#208

2013-12-06 16:01

Biće haos na Poljoprivrednom u Bg-u od februara,jer tad planiraju da objave broj i naziv dodatih ispita. Zato sam pitala kakvo je stanje na drugim fakultetima. Većina sa mog fakulteta nisu iz Bg-a,nemaju internet,nisu upućeni u ovo nego u ono što nam govore.
Još nešto,u oktobru sam čula da će starim studentima koji ne stignu da dipl.do oktobra '14.a imaju 3 ispita,dati tj.ostaviti ih po starom da završe.A ko ima više da će ga prebaciti na bolonju. Kad sam zvala stud.parlament rekli su mi da taj broj ispita zavisi od faklulteta do fakulteta. Što znači da postoji i ta opcija.
Iskreno sam za to da nam produže rok,da bez presije završimo. Ako im je baš do para(a jeste),onda može i kompromis: puste nas da završimo kad ko može pa makar plaćali duplo prijavu ispita nego do sad..nismo im na teretu,naprotiv: većina radi za državu,poboljšava natalitet,plaća prevoz..i studira!
Mladen

#209

2013-12-06 16:05

Uzgred, najpogubnija stvar u svemu ovome je to što se bezmalo sve tumači na različit, sopstveno subjektivan način. Svi misle da znaju šta se određenim članovima zakona propisuje, te bi svi i da zaštite sebe, da se ograde. Upravo to je bio i razlog zbog kojeg je fakultet hteo da nas uslovi potpisivanjem izjave, a čim smo, na sastanku, ukazali prodekanki na sve stavove određenih članova, sama je shvatila (kao što smo i mi) da je previdela neke stvari - jasno napisane. I upravo zbog međusobne saradnje studenata i konsultacija s advokatima i pravnicima smo i rešili svoj problem. A on zasigurno postoji, iz razloga koji sam naveo u prvoj rečenici ovog komentara, na bezmalo svim nivoima i fakultetima. Uostalom, čak i kad su pravila igre vrlo jasna, neko vas može pobeđivati samo zato što se ne branite tj. jer mu dopuštate previše. Tada sami gazite pravila koja i vama daju za pravo da preduzmete određene manevre.
JDBR

#210

2013-12-06 18:11

IDEMO LJUDI STO VISE POTPISA !!!!!
ANA

#211 Re:

2013-12-06 21:48

#210: JDBR -

Ljudi a sto vam je tesko da ostavite sve podatke? Vidim da ima mnogo potpisa gde fali ili univerzitet ili fakultet ,a u najvecem broju slucajeva br.indexa. Ali bas mnogo, mozda cak 400-500potpisa. Takvi nepotpuni potpisi nam ne znace nista, jer ih nece uzeti u obzir.


Gost

#212

2013-12-07 04:42

Hajde ljudi, evo je Nova godina, Bozić, moramo da požurimo da nekako uguramo ovu našu peticiju u skupštinsku proceduru! Vreme za čekanje nema!
Najbolje bi bilo da se savezi studenata svih fakulteta dogovore pa da masovno odemo u Beograd da im pokažemo koliko želimo da se borimo za svoja prava!

Gost

#213

2013-12-07 09:24

AKo neko zna nekoga sto studira FON, Saobracajni fakultet u Beogradu po starom programu obavestite ih,jer nisam u peticiji videla ljude sa tih fakulteta,a sigurno ih ima sto studiraju po starom.

Gost

#214 Re:

2013-12-07 09:43

#213: -

Cuo sam da su neki fakulteti vec ''ocistili'' stari program, tako sto su im ponudili pri upisu ove skolske godine (neki su to ucinili i ranije) bolonjski program kao jedinu opciju za nastavak studija, ''iz tehnickih, logistickih'' razloga...Da li znate koji su to fakulteti ucinili?


Gost

#215

2013-12-07 09:49

koliko je potrebno skupiti potpisa ? ima li onih koji su upućeni bolje - koje su šanse da produže vremenski rok (i usvoje/promene) trenutnu zakonsku odredbu ?
ima li smisla nadati se ?
dugo sam apsolvent, htedoh dići ruke od svega - ali mi je ipak jako krivo - sada kad vidim ko sve za sebe tvrdi kako ima završen fakultet...ne verujem da će mi diploma formalno - doneti nešto posebno il pomoći u traženju /zadržavanju posla, ali bi mi bilo jako žao da sve te godine truda i učenja-prosto propadnu, ne dožive finale...
širite peticiju, molim vas.

ne znam koliko nas je koji smo po starom. dajte sugestije kako se još aktivirati, kome se obratiti da bi uspelo ovo?

Gost

#216 Re:

2013-12-07 10:11

#215: -

Postaviti link po najtiraznijim novinama? :)

Solunci svih fakulteta

#217 Re:

2013-12-07 10:19

#215: -

Za sada širite informaciju o ovoj peticiji, kačite obaveštenja po vašim matičnim fakultetima, lepite linkove na fb grupama, priča o ovome treba da dopre do što više kolega. To nek bude zadatak svakog od vas, dok će jedna grupa studenata, sa nekoliko fakulteta i nekoliko univerziteta, odraditi ostali posao, kontaktirati, pregovarati, ojačana pravnički sa gđom Terezom. Imamo jake argumente, ima nas VIŠE NEGO DOVOLJNO i uspećemo u ovome. Samo vas molim da ne širite defetizam, ne nasedajte na patke vaših fakulteta, njima je u interesu da, sejući strah, od zlatne koke naprave zlatni kokošinjac, a to im ne smemo dopustiti.

 

p.s. Bez ima li smisla, može li se očekivati, hoće li biti šta, vredi li se nadati... Kad tako postavite stvari, više ništa nema smisla, predali ste se bez borbe. ŽELIMO, MOŽEMO, HOĆEMO, IMA DA BUDE! :)

Solunci svih fakulteta

#218

2013-12-07 10:25

Lepite linkove i po raznim forumima. Na mnogima postoje fakultetske teme, neke su posvećene konkretnim fakultetima, univerzitetima, predmetima, katedrama, grupama, čemu sve ne. Pade mi na pamet Krstarica i Ana. rs, a ima takvih ne zna im se broja. I ako ste već lepili na nekoj fb grupi, lepite i dalje, kolege stalno nešto komentarišu i često se desi da link prosto sklizne, a ljude mrzi da skroluju do beskonačnosti. I ne zaboravite matične fakultete! Olovka i papir, napišite kako da nađu link i zalepite na oglasnu tablu, pano, prozor, wc, gde već drugi lepe takve stvari. U toku je prijavljivanje ispita i stari studenti će biti aktivniji. Svi složno!

Gost

#219

2013-12-07 14:01

Ne bi bilo lose lepiti obavestenja o peticiji i po katedrama gde je "tradicionalno zaglavljen"najveci broj studenata!Na spiskovima ce se po broju indeksa videti gde ima najveci broj studenata kojima potpisivanje ove peticije moze da bude samo od koristi.Idemo,zajedno do pobede!


Gost

#220 Re:

2013-12-07 15:01

#219: -

Ne treba preterivati niti ljutiti katedre, ovo se na drzavnom nivou resava.

Kolega007

#221

2013-12-07 16:02

Svako ko se potpisao, a ima nas 1700 neka nadje samo jos dvoje da potpisu peticiju, ali sa svim podacima i to je vec preko 5000 potpisa. Hajde ljudi, nije tesko, potrudite se. Svi znate sigurno bar dvoje ljudi koji studiraju po starom sistemu.

Gost

#222 Re:

2013-12-07 16:38

#221: Kolega007 -

Jos kad bi svi koji su se potpisali citali  ove komentare :)

xxa

#223

2013-12-07 20:03

Fakulteti u srbiji su jedno ludilo sastavljeno od bezbroj ludila na jednom mestu.
Tamika

#224

2013-12-07 23:17

Ja sam poslala na oko 20 adresa tj ljudi..nadam se da ce se do n.god.bar duplirati broj potpisa :)
P.s.ne znam koji fakulteti su ''ocistili '' stari program,al znam kojem je tek namera... :S

Gost

#225

2013-12-08 04:07

Trend u svetu je da ima sto vise obrazovanih ljudi. Da li je drzavi u interesu da se tako lako odrekne ljudi koji su apsolventi i koje deli nekoliko ispita od diplome? Sta je sa sredstvima koja su ulozena u visegodisnje skolovanje? Jesmo li toliko bogati da ona budu bacena? U svetu se omogucava ljudima u ,,trecem dobu" da upisuju fakultete. Nije li logicno omoguciti ljudima koji su zapoceli da dovrse svoje skolovanje? Narocito u zemlji koja je preko 20 godina bila pod svim mogucim sankcijama, bombardovana, gde ekonomska kriza traje skoro cetvrt veka.